„Predstavnica organizacije Earth Thrive, Zoe Lujić, danas je prikazala na koji način nadležni organi Republike Srbije ne poštuju članove Bernske Konvencije na primeru čak tri različita slučaja trenutnih ili planiranih rudarskih aktivnosti, u Bosilegradu, na Homolju i u Jadru i Rađevini“, saopštava organizacija Earth Thrive. Sa strane branioca, prisutna je predstavnica Ministarstva zaštite životne sredine.
„U sva tri slučaja naše žalbe tvrde da je otvaranje ili nastavak rudarskih aktivnosti protivno Bernskoj konvenciji o zaštiti divlje flore i fauna i prirodnih staništa, i zahteva da se odgovarajuće dozvole povuku, kao i da se obezbedi sanacija sve počinjene štete na Prirodu“, navodi se u saopštenju.
Podsetimo, Biro Bernske konvencije je na prolećnom zasedanju 2024. ponovo tražio da Srbija preispita izdavanje dozvola za izgradnju rudnika u ekološki osetljivim predelima.
Aktivistkinja skrenula pažnju na nezakonito prihvatanje obima studije o uticaju životne sredine
U slučaju Jadar, Lujić je govorila o već počinjenoj šteti po Prirodu i „mogućim posledicama davanja dozvola kao što su raskrčavanje šuma, uništenje staništa, i zagađenje, kao i moguće zagađenje vodotokova i podzemnih voda“. U obraćanju je iznela da bi rudnik mogao da utiče na bar 68 vrsta biljaka i životinja koje su zaštićene Bernskom konvencijom, kao i na staništa u zoni radova i okolini.
„Naše iskazivanje se osvrnulo i na nezakonito prihvatanje obima studije o uticaju životne sredine, kao i o novim zakonima koje bi smanjile mogućnosti javnog prisustva. Zatim smo izneli i proterivanje i drakonske kazne protiv aktivista“, konstatuje se.
Lujić se obratila stalnom komitetu Bernske konvencije na 44. sastanku, koji se održava u Strazburu od 2-4. decembra. Kako pojašnjavaju iz Earth Thrive, sastanak okuplja stranke potpisnice, posmatračima, predstavnike NVO i stručnjake da predstave svoja zapažanja ali i pitanja u vezi sa Konvencijom i primenom same Konvencije, u našem slučaju, na primeru Republike Srbije odnosno Ministarstva za zaštitu životne sredine.
Lujić je govorila i o pritiscima na aktiviste
U prilog trajnom odbacivanju projekta otvaranja rudnika Karamanica u Bosilegradu, izneli smo uticaje na 29 vrsta zaštićenih Bernskom konvencijom, kao i na više važnih i zaštićenih staništa u blizini.
„Predstavili smo dokaze o zagađenju voda uzrokovano otvaranjem i radom ‘pilot’ postrojenja od 2017. godine, i naglasili i dokazane prekogranične uticaje“, kažu iz Earth Thrivea.
Predstavljajući Homolje, Lujić je ponovila da su u predelu pod uticajem zabeležene 57 vrste koje su pod zaštitom Bernske konvencije.
„Izneli smo dokaze o zagađenju i uništenju koje intenzivna rudarska istraživanja čine već godinama unazad, i koja i dalje traju bez adekvatnog monitoringa i inspekcije. Posebno bi bili veliki kumulativni uticaji na staništa, šume i vode, koja su takođe već izložena uticajima projekata otvaranja vetro-elektrana. Istakli smo i proganjanje i pretnje koje trpe lokalni ekološki aktivisti“, naglašavaju aktivisti.
Earth Thrive je podneo tri žalbe zbog rudnika u Srbiji
Kako ste mogli da pratite na Mašini, britansko-srpska organizacija Earth Thrive je sa još nekoliko organizacija civilnog društva i pravnika 2021. i 2022. godine komitetu Bernske konvencije podnela žalbe zbog navedenih projekata. Komitet Bernske konvencije je žalbe usvojio, otvorio slučajeve i od Republike Srbije u više navrata tražio pojašnjenja i poštovanje zakona.
U saradnji sa lokalnim i inostranim organizacija podnete su tri žalbe Birou Bernske Konvencije zbog kršenja članove iste od strane Republike Srbije, podseća u saopštenju Earth Thrive. Prva žalba 2021/07 Jadar se odnosi na projekat otvaranja rudnika litijuma Rio Save u dolini Jadra. Druga žalba 2022/06 Bosilegrad i Homolje (objedinjene dve žalbe u jednu zbog sistemskog problema sa rudarstvom) pokriva projekat „Bosil-metal“-a u Bosilegradu, i projekat Dundee Precious Minerals za otvaranje rudnika zlata na Homolju. Žalba za Bosilegrad je podneta sa partnerima EkoKrajište, Kings College Legal Clinic (V. Britanija), i Balkanka Association (Bugarska), za Homolje sa Mlavskom Vojskom i Čuvarima Homolja, i Earth Law Center (USA). Žalba za Jadar je poslata u saradnji sa Earth Law Center i Zaštitimo Jadar i Rađevinu.
Earth Thrive zahteva da Bernska konvencija prepozna Prava Prirode
U sve tri Žalbe kao jedan od pravnih lekova, Earth Thrive i ostali potpisnici žalbi, traže da se promeni član 4 Bernske konvencije tako da se formalno prepoznaju Prava Prirode. U žalbama se tvrdi da je to neophodno da bi se osigurala trajna zaštita divlje flore i faune, i staništa, kao i da je u skladu sa time što Konvencija već prepoznaje inherentnu vrednost divlje flore i faune same po sebi, dakle ne samo u smislu koristi čoveku. Samim time, pozivajući se na pokret Prava Prirode, žalbe tvrde da divlja flora i fauna treba da budu prepoznati kao nosioci prava. „Naš stav je da je sav život podjednako vredan, a ne samo zakonom zaštićene vrste“, zaključuju iz Earth Thrivea.
I.K.