Grad Beograd želi da sakrije od građana čiji su autobusi koji ih prevoze

Sindikati zaposlenih u GSP-u tvrde da novim izmenama Odluke o javnom linijskom prevozu putnika na teritoriji grada Beograda lokalna vlast želi da sakrije od građana ko ih i kako prevozi.

Pred odbornicima Skupštine grada Beograda u sredu, 27. novembra, naći će se i predlog Odluke o izmenama i dopunama Odluke o javnom linijskom prevozu putnika na teritoriji grada Beograda. To će biti sedamnaesti put da grad Beograd menja ovu gradsku odluku, naročito u poslednje dve godine, saopštavaju iz četiri sindikata radnika i radnica javnog gradskog prevoznika GSP Beograd.

„Jedina izmena i razlog zbog kojeg se ovog puta menja krovni gradski propis kojim se uređuje javni prevoz putnika jeste ukidanje obaveze prevoznika da na autobusu istaknu svoj naziv i sedište firme u čijem vlasništvu se nalazi vozilo, kako građani ubuduće ne bi imali informaciju ko ih prevozi“, stoji u saopštenju koje potpisuju Sindikat Centar, Sindikat Pravda, Sindikat Sloga i Sindikat zaposlenih u javnom prevozu Beograda.

Koliko je važno da se zna ko prevozi putnike građani su mogli da se uvere prethodnih meseci u kojima su u javnom prevozu u Beogradu mogli da svedoče nizu nezgoda i ekscesa sa vozilima. Ovo je koincidiralo sa tim da je gradska vlast upravo javnom preduzeću oduzela brojne linije koje su dodeljenje privatnim prevoznicima.

„Građani su, nakon izveštavanja medija o tim događajima, počeli da razlikuju da li vozilo pripada GSP-u ili nekom od privatnih prevoznika koji rade na više linija nego GSP. Zbog toga, izmenu gradske odluke ocenjujemo kao nameru gradske vlasti da od građana prikriju informaciju koje su privatne firme angažovane na kojoj liniji, kako bi se kod građana stvorio utisak da su sve to „gradski autobusi“, odnosno da je za sve zadužen GSP „Beograd“, iako privatni prevoznici imaju zaključene ugovore sa gradom Beogradom i plaćeni su iz budžeta grada“, navodi se u saopštenju.

M.M.

Prethodni članak

 „Zastani, Srbijo“ verovatno najveća simultana protestna akcija u Srbiji do sada

Izmene propisa o proceni uticaja na životnu sredinu bi mogle da ozakone neformalne procedure za dodelu građevinskih dozvola

Sledeći članak