Kompanija Rio Sava pokrenula šest krivičnih prijava, protov Zlatka Kokanovića i još pet aktivista udruženja Ne damo Jadar.
„Krivične prijave se odnose na uvrede, snimanje, verbalno vređanje. Oni su doveli neke strance na vidikovac u selu Slatina, odakle je dobar pogled na planiranu zonu rudnika. Ja nisam uopšte ni bio tu prisutan, a kažu da sam ja se kretao suprotno od njih vozilom i da sam pokušao da ih bukvalno pogazim“, kaže Kokanović za Mašinu.
Kokanović komentariše da ga čudi što niko nije podneo prijavu neposredno nakon navodnog događaja, za kompanija tvrdi da se dogodio 26. novembra, nego nekoliko meseci kasnije. Kokanović se pozivu za saslušanje u svojstvu građanina, koji mu je uručen 5. marta, odazvao u prisustvu advokata.
„Sigurno planiraju neke akcije, hoće da pokušaju nešto da rade, pa da probaju da nas što više zaplaše. S tim što to kod nas ne pije vodu, nemamo problema nikakvih. Mi smo svoji na svome, ne žuri nam se nigde, a oni mogu prijavlivati, raditi šta god hoće“.
Prethodne dve krivične prijave od javnog tužioca
Kokanović podseća na to da su protiv njega ranije podignute dve krivične prijave. Nebojša Petković i Zlatko Kokanović su krivično tuženi u vezi sa protestom u Beogradu, 10. avgusta 2024. Kako ste mogli da čitate u Mašini, osnovno javno tužilaštvo u Loznici je pre tri meseca podnelo optužnicu protiv Zlatka Kokanovića i u vezi sa blokadom pružnog prelaza u Loznici 7. jula 2024. godine. Zlatko se tereti za napad na službeno lice i za izazivanje opasnosti opasnim sredstvom (automobilom) i opasnom radnjom, a Nebojša Petković i još pet aktivista za ometanje službenog lica. „Isto toga nije bilo. To su sve vidovi pritisaka i zlopotreba“, komentariše Kokanović.
„A naša krivična prijava protiv kompanije za izlivanje tečnosti iz bušotina i za zagađenje okoline i ugrožavanje zdravlja ljudi koji smo podneli, ima već 3-4 godine? Nisu krenili ni da prikupljaju dokazni materijal. A kompanjija je sama priznala štetu, zato što plaća vlasnici parsele odštetu zbog izlivanja tečnosti“, dodaje Kokanović. On ocenjuje da to pokazuje da tužilaštvo ne radi svoj posao.
„Ja nemam ništa protiv njih, ali bih voleo da zakon bude jednak krema svima, a ne da se primenjuje samo selektivno. I očigledno je da su studenti u pravu što traže oslobađanje institucija, da institucija budu slobodne i nezavisne, a ne da budu uzupirane od kriminalca ove vlasti, i od strane stranih korporacija“, zaključuje.
Aktivisti Ne damo Jadar su, prema njegovim rečima, imali i krivičnu prijavu koju je podnelo Ministarstvo rudarstva i energetike, ali je ona odbačena.
„Nama se ne žuri nigde, mi smo svoji na svome, i nećemo ništa tuđe, samo ne damo svoje i hoćemo da živimo u zemlji gde su čista voda, čist vazduh i zdrava zemlja, da možemo da se zdravo hranimo i da buduća pokoljenja ostanu da generacijama žive ovde kao što sam ja sedma generacija“, konstatuje Kokanović.
Rio Tinto: Obaveza svih je da deluju u skladu sa pravnim okvirom Srbije
Kompanija Rio Tinto se povodom podnošenja krivičnih tužbi oglasila putem saopštenja koje je preneo FoNet. Oni su naglasili da Rio Tinto „poštuje pravo na drugačije mišljenje“, da „smatra da je obaveza svih da deluju u skladu sa pravnim okvirom Srbije“, kao i da neće komentarisati postupke koji se vode pred nadležnim organima, prenosi Insajder.
Konstatuje se i da ova firma ostaje „posvećena transparentnom dijalogu zasnovanom na činjenicama“ i da „veruje da su argumentovana rasprava i dostupnost tačnih informacija ključni za donošenje odluka u interesu celokupne zajednice“, a osuđuje se „bilo koji oblik nasilja, verbalnog ili fizičkog, usmerenog prema bilo kome, bez obzira od koga dolazi“.
U saopštenju se navodi i da je kompanija i ranije ukazivala da će koristiti sva pravna sredstva, u skladu sa propisima Srbije, kako bi, pre svega, zaštitila bezbednost svojih zaposlenih i partnera.
I.K.