Mikroplastika se zadržava u tkivima novorođenčadi

Istraživači Rutgers univerziteta su utvrdili da se mikroplastika koju udahnu majke zadržava u plućima, jetri, bubrezima, srcu i moždanom tkivu potomstva.

Koliko plastike jedete?; Foto: Mašina

Istraživanje medicinsko-akademskog centra Univerziteta Rutgers u SAD (Rutgers Health) je otkrilo da se čestice mikro- i nanoplastike koje udahnu majke prenose na tkiva novorođenčadi sisara i tamo zadržavaju.

Kako istraživači objašnjavaju, istraživanje je sprovedeno na glodarima, jer kod njih, kao i kod ljudi, krv majke i fetusa ne dolaza u direktan kontakt tokom trudnoće. Obe vrste imaju takozvanu hemohorijalnu placentu. Posteljica predstavlja barijeru koja čuva embrione od mnogih štetnih uticaja – ali, kako se ispostavlja, ne i od mikroplastike.

Kako piše portal SciTechDaily, naučnici su izložili šest pacova aerosolizovanom plastičnom prahu, odnosno dali im da udišu mikroplastiku, tokom deset dana trudnoće. Dve nedelje nakon rođenja, dva novorođena pacova – jedan mužjak i jedna ženka – testirani su na izloženost mikro i nanoplastici. „U oba slučaja, ista vrsta plastike koju su majke udahnule tokom trudnoće pronađena je u plućima, jetri, bubrezima, srcu i moždanom tkivu potomstva. U kontrolnoj grupi nije pronađena plastika“, piše SciTechDaily.

Čestice plastike remete endokrine i imunološke funkcije

Kako smo ranije pisali, studije su do sada otkrile sitne delove plastike u ljudskim plućima, placenti, reproduktivnim organima, jetri, bubrezima, zglobovima kolena i laktova, krvnim sudovima i koštanoj srži, kao i mozgu.

Prema navodima Gardijana, opasnosti po zdravlje od mikroplastike u ljudskom telu još nisu dobro poznate, ali se naslućuju. „Nedavne studije tek počinju da ukazuju na to da bi moglo da dođe do povećanja rizika od različitih stanja kao što je oksidativni stres, koji može dovesti do oštećenja ćelija i upale, kao i do kardiovaskularnih bolesti. Studije na životinjama su takođe povezale mikroplastiku sa problemima plodnosti, raznim vrstama raka, poremećenim endokrinim i imunološkim sistemom i oštećenim učenjem i pamćenjem“.

Više od polovine plastike na svetu proizvedeno je u proteklih dvadesetak godina. Pregovori o smanjivanju proizvodnje su u toku, ali su njihovi praktični rezultati zasad zanemarljivi.

Prethodni članak

Za krov nad glavom: izvršiteljka izbacila Ljubišu Ćirića (83) iz njegovog jedinog doma

„Neko bi Rio Tinto zbog sličnog izražavanja možda već tužio sudu“, kaže koautor studije o Projektu Jadar

Sledeći članak