Milica Crkvenjakov: Volela bih da profil ,,Draga devojčice” pomogne devojčicama da izgrade samopouzdanje, veru u sebe i sestrinstvo sa drugim devojčicama

U razgovoru sa Milicom Crkvenjakov, producentkinjom koja vodi popularni profil ,,Draga devojčice” na društvenim mrežama, saznali smo šta ju je motivisalo da osnuje profil ovakvog tipa, kakve su bile reakcije na njen dosadašnji rad i u čemu se ogleda značaj sadržaja koje kreira.

Milica Crkvenjakov je producentkinja iz Novog Sada i kreatorka Youtube, Instagram i Tik Tok profila pod nazivom ,,Draga devojčice”. Sadržaji koji se mogu naći na ovim profilima su pretežno edukativnog karaktera i pokrivaju širok dijapazon tema relevantnih za devojčice i mlade devojke, kao što su menstruacija i druge promene na telu koje nastupaju sa ulaskom u pubertet, reproduktivno zdravlje, seksualnost, ženska prava i feminizam.

,,Profil ,,Draga devojčice” je nastao kao prirodni produžetak rada sa devojčicama kojim se bavim godinama kroz različite radionice i programe. Uvek sam volela da pričam otvoreno o ,,tabu” temama u društvu i znala sam koliko je meni trebalo da neke stvari čujem kada sam bila mlađa – tako da sam samo krenula da pričam o tome i po rastu profila se jasno vidi da je to devojčicama preko potrebno” objašnjava Milica.

S obzirom da u svojim video klipovima na direktan i afirmativan način govori o stvarima koje su još uvek društveno tabuizirane i u javnom diskursu mahom skrajnute, Milica se nada da će tim putem uspeti da devojčicama učini dostupnim informacije koje im nedostaju, ali i da će doprineti dekonstruisanju određenih mitova i zabluda koje se dovode u vezu sa menstruacijom i ženskom anatomijom uopšte.

Kako i sama ističe, najviše stremi ka tome da edukuje i ohrabri devojčice kako bi izgradile pozitivan odnos prema sopstvenom telu, prepoznale svoju vrednost i stekle samopouzdanje:

,,Ono što bih najviše volela je da moj profil pomogne da nekoj devojčici izgradi samopouzdanje, veru u sebe i sestrinstvo sa drugim devojčicama. U svetu nam jako fali devojčica sa samopouzdanjem, devojčica koje istinski veruju da mogu da promene ovaj svet. U naše društvo je vrlo duboko utkano to da devojčice treba da budu tihe i ponizne, da se ne ističu i ne skreću pažnju na sebe, da ne zauzimaju previše prostora, kao i da su jedna drugoj konkurencija. Ja pokušavam da pokažem da postoji drugi način”.

Osim toga, na njenom profilu postoje i videi koji su fokusirani na edukaciju o prvom seksualnom iskustvu, različitim vrstama kontracepcije ili na smernice za razlikovanje zdrave romantične veze od veze u kojoj postoji manipulacija, zloupotreba ili nasilje.

Ovo dobija na još većem značaju ukoliko se prisetimo da slični edukativni sadržaji nisu ni izbliza dovoljno zastupljeni u okviru formalnog obrazovanja, te da je svaki dosadašnji pokušaj uvođenja seksualnog obrazovanja u zvanične kurikulume bio propraćen oštrom osudom javnosti i završen neuspehom.

Iako primećuje da se ne nalaze sve devojčice u podjednako nepovoljnom položaju, Milica naglašava da preovladavajući patrijarhalni sistem vrednosti na sličan način oblikuje proživljena iskustva svih devojčica u srpskom društvu.

,,Neke devojčice nemaju nikakve prilike za aktivnosti koje mogu da im prošire vidike, a druge imaju pristup istim, ali zbog pritiska porodice ili društva to ne koriste. Tela su im stigmatizovana i seksualizovana praktično od rođenja, a nemaju sa kime da otvoreno pričaju o tome”.

Kako ističe u jednom od svojih videa na Tik Toku, stigma koja se vezuje za menstruaciju je problem koji se prenosio višegeneracijski, zbog čega nije redak slučaj da majke osećaju stid i nelagodu kada dođe trenutak da razgovaraju o menstrualnom ciklusu sa svojim ćerkama, ili se pak dešava da im prenesu pogrešne informacije, jer i same nisu bile adekvatno edukovane o tome.

@draga.devojcice

Replying to @zoraneeeeee manite me se sa ovim arhaičnim glupostima.

♬ original sound – ~milica~

Stoga ne treba da čudi što se u takvom društvenom kontekstu devojčice u potrazi za odgovorima na pitanja koja ih najviše muče okreću internetu i društvenim mrežama kao primarnom izvoru informacija. Milica to vidi kao nešto pozitivno, budući da se u virtuelnom prostoru lakše mogu prevazići društveno postavljene barijere i slobodno razmenjivati dragocene informacije, iskustva i ideje.

Na osnovu mnoštva pozitivnih komentara koji se mogu zapaziti ispod videa, lako je zaključiti da Milicini pratioci u njoj prepoznaju osobu od poverenja kojoj se mogu bez zadrške obratiti za savet, a njen profil doživljavaju kao sigurno okruženje gde otvoreno mogu razgovarati o svojim nedoumicama i strahovima.

,,Uvek ću pamtiti poruke devojčica koje kažu da nakon gledanja mojih videa, po prvi put u životu osećaju samopouzdanje. Ne postoji osećaj sa kojim mogu to da poredim. Dragih devojčica je sada previše da mogu da razmišljam o svakoj pojedinačno, ali nekako u svima njima vidim jednu malu mene. To mi govori da sledeća generacija neće morati da prolazi kroz sve kroz šta sam ja prošla, biće im samo malko lakše”.

Iako se povremeno susreće i sa negativnim reakcijama, naglašava da to shvata kao neizostavan propratni element onoga čime se bavi, s obzirom da se sadržaji njenog profila dotiču tema koje se još uvek iz različitih razloga smatraju kontroverznim.

,,Par puta mi je neko rekao da sam transfobična zato što mi se profil zove “draga devojčice” i pričam o menstruacijama i sličnom, ali vrlo jasno stavljam do znanja da je moj sadržaj primarno za sve devojčice, a zatim i za bilo koga drugog kome može biti koristan’’.

Da sadržaji koje postavlja na društvene mreže mogu pozitivno uticati i na dečake, potvrđuje i jedna anegdota koju je podelila sa nama tokom intervjua:

,,Kada me je prvi put u životu iko prepoznao kao ,,onu sa tiktoka”, desilo se dva puta u jednom danu, prvi put kada sam izašla iz stana nakon pandemijskog zatvaranja. Pritrčali su mi jedan brat i mlađa sestra, tražili da se slikaju sa mnom i onda me je brat vrlo entuzijastično obavestio da je sestra juče dobila prvu menstruaciju, na šta je devojčica bukvalno u zemlju propala od blama. To ću zauvek pamtiti’’.

Za kraj je važno napomenuti da je Milica u sklopu ovogodišnjeg programa ,,Rok kamp za devojčice”, učestvovala kao koordinatorka edukativne radionice na temu samopouzdanja, ljubavi prema sebi i međusobne podrške. Pored toga, udruženje ,,Da se Zna” joj je dodelilo nagradu kvir osoba godine, nagradu koja se svake godine dodeljuje LGBT+ osobi koja je svojim radom dala najveći doprinos u borbi za jednaka prava kvir osoba.

Prethodni članak

Povodom pomora ribe u reci Pek: zagađenje konstantno, prevencije ni u tragovima

Zoran Ristić, UGS Nezavisnost: „Zvanični statistički pokazatelji naše privrede ukazuju na to da prostora za povećanje minimalnih zarada ima“

Sledeći članak