Nakon što su sve škole u Srbiji, prema zahtevu Ministarstva rudarstva i energetike za koji je rok bio 15. septembar, napravile plan uštede energije za 15 odsto, najčešće predložene opcije su, čini se, produženje raspusta, onlajn nastava i skraćivanje školskih časova.
U upućenom zahtevu Ministarstvo energetike je preporučilo i dostavljanje izveštaja o realizaciji pomenutog plana i problemima u sprovođenju, ukoliko ih ima, svakog 15. u mesecu.
Ipak, Forum beogradskih gimnazija zatražio je u svom dopisu upućenom Ministarstvu prosvete da se tom problemu pristupi sistemski, a ne da se odgovornost prebaci na škole, zaposlene i direktore, prenosi portal Euronews Srbija:
„Ako nas je korona iznenadila i zatekla nespremne, očekujemo od ministra prosvete da ovom problemu, za koji znamo već više meseci, pristupi krajnje ozbiljno. Smatramo da Kalendar obrazovno – vaspitnog rada za ovu školsku godinu nije prilagođen aktuelnoj energetskoj situaciji“, navodi se u njihovom saopštenju.
Iz ovog sindikata zaposlenih u gimnazijama Beograda predlažu da se zimski raspust produži i pomeri na drugu polovinu januara do polovine februara, a savetuju i skraćenje časova za pet, odnosno 15 minuta u najhladnijim danima:
„Forum beogradskih gimnazija razume i podržava predloge za mere štednje, ali smatramo da su nam osim pojedinačnih rešenja na nivou škola, potrebna i sistemska rešenja koja podrazumevaju odgovornost onih koji rukovode sektorom obrazovanja“, istakli su u saopštenju.
U Ministarstvu prosvete za Euronews Srbija kažu je preporuke i mere Ministarstvo rudarstva i energetike propisalo za sva javna preduzeća, javne ustanove (u koje spadaju i ustanove obrazovanja), jedinice lokalne samouprave, kao i da je reč o opštim preporukama za uštedu električne energije u narednom periodu.
„Škole će postupiti po dopisu, sagledati svoje mogućnosti i obavestiti Ministarstvo rudarstva i energetike. Osim toga Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja će zajedno sa Ministarstvom rudarstva i energetike, pratiti energetsku situaciju i u skladu sa njom razmatrati i preduzimati sistemske mere (poput izmena Školskog kalendara) ukoliko bude bilo potrebno, ali je svakako važno da sagledamo mogućnost ušteda energije i na nivou pojedinačnih ustanova“, saopštavaju iz Ministarstva prosvete.
Ipak, u javnosti ali i među prosvetnim radnicima je, zbog učestalog pritiska da se razradi plan uštede energije za zimu, sve više onih koji se pitaju da li će se mere štednje primeniti i na novogodišnju rasvetu, tržne centre, a i kladionice, koje, čini se, niko od nadležnih ne pominje.
Stoga i ne čude sarkastični komentari i predlozi prosvetara, dece i roditelja, poput onog da se nastava „odvija noću od 23 do 6 časova ujutru, kad je jeftina struja“ – a koji se osećaju da je upravo na njima najveći pritisak po pitanju energentske štednje.
V.K.