Na pitanje „Da li znaš kako do Prokopa“ većina građana odgovara – ne

Udruženja građana Vratimo trolu 28 održalo je u četvrtak, 24. februara, konferenciju za novinare na kojoj su predstavljeni rezultati ankete „Da li znaš kako do Prokopa“.

Na konferenciji za novinare održanoj u Medija centru u Beogradu govorili su Stefan Knežević i Davor Stupar iz Udruženja građana Vratimo trolu 28. Anketu „Da li znaš kako do Prokopa“ udruženje je sprovelo tokom decembra prošle i januara tekuće godine, sa ciljem da preispita komunikaciju gradske uprave sa građanima u vezi sa javnim prevozom, objasnio je Stupar.

 Iz „Da li znaš kako do Prokopa“ kažu da su u prethodnom periodu zapazili da ne postoje odgovarajući mehanizmi putem kojih bi građani mogli da iskažu svoje stavove i donošenju odluka u ovoj oblasti. Namera istraživača je bila da prikažu kako bi institucije trebalo da rade i kako bi problemi poput onih vezani za centralnu gradsku železničku stanicu trebalo da se rešavaju.

Većina građana Beograda koristi javni prevoz, pokazuje anketa, a polovina od njih je na javni prevoz upućena svakodnevno. Ovi rezultati, konstatovao je Stupar, potvrđuju rezultate ranijih istraživanja koja su sproveli Sekretarijat za saobraćaj i Saobraćajni fakultet.

Ispitanici su uglavnom iskazali nezadovoljstvo načinima rešavanja problema u vezi sa javnim prevozom. Potpuno nezadovoljnih je, tako, gotovo 60% učesnika ankete, dok je samo 0.7% potpuno zadovoljno. Starije stanovništvo, za koje se pretpostavlja da im je pouzdanost i tačnost javnog prevoza manje značajna, je iskazalo veći stepen zadovoljstva javnim prevozom od mlađih ispitanika.

Nešto preko polovine ispitanika, 52.3%, smatra da ne postoje adekvatni mehanizmi kojima građani mogu da utiču na rešavanje problema u vezi sa javnim prevozom, dok nešto manje od trećine, 28.8%, veruje da oni postoje.

Pred ispitanicima se našlo i nekoliko predloga mehanizama za poboljšanje učešća građana u odlučivanju o rešavanju problema javnog prevoza, uključujući unapređenje pravovremenog informisanja, mogućnost predlaganja izmena u javnom prevozu i organizovanje javnih rasprava u sklopu kojih bi stručnjaci argumentovali promene. Više od dve trećine učesnika dalo je podršku za sva tri predloga.

Kada je reč o pitanju koje je anketi dalo naziv, „Da li znate kojim linijama javnog gradskog prevoza možete stići do železničke stanice Beograd-Centar ‘Prokop’“, nešto preko polovine anketiranih građana odgovara odrečno. Iz Udruženja građana Vratimo trolu 28 komentarišu da ovo jasno pokazuje da građani nisu dovoljno informisani o pitanjima koja se tiču javnog gradskog prevoza.

Samo 1.4% ispitanika smatra da je Prokop adekvatno povezan linijama javnog prevoza, dok 88% smatra da nije. U ove ispitanike, skreću pažnju istraživači, spada i deo onih koji su prethodno izneli stav da su zadovoljni javnim prevozom.  

Anketa se bavila i pitanjima železničkog prevoza. Železnica trenutno nije popularno sredstvo, prokomentarisao je Stupar, budući da se samo 12% ljudi izjašnjava da redovno koristi voz.

Udruženje građana Vratimo trolu 28 je predstavilo i nekoliko predloga koje su formulisali na osnovu rezultata ankete. Nadležnima predlažu da uvedu ažurnije informisanje o promenama u javnom prevozu upotrebom postojećih sredstava. Oni su se takođe založili za demokratizaciju odlučivanja o javnom prevozu, između ostalog i korišćenjem mehanizma peticije i putem javnih diskusija o velikim izmenama. Kako je rečeno, jedino uključivanjem građana se može doći do boljeg javnog prevoza za sve.

I.K.

Prethodni članak

Država bira da se ogluši o međunarodne propise i domaće zakonodavstvo i dozvoli kršenje radnih i socijalnih prava

Branimir Stojanović Trša (1958-2022): angažovani učitelj neznalica

Sledeći članak