„Nakon što je večeras, oko 19h, stigao bager, dojavljeno nam je da u 2h noćas stiže još mašina. Očekujemo da rano ujutru nastave uništavanje Šodroša! Ovo je poslednji apel Novosađanima da dođu i vlastima da sednu za sto sa nezavisnom strukom i aktivistima!“, objavili su na društvenim mrežama 26. oktobra aktivisti koji brane zelenu oazu i vodoutvrdu koja Novi Sad štiti od poplava.
Aktivisti su prethodnih dana ponavljali da nisu protiv izgradnje mosta u principu, pa čak ni protiv izgradnje mosta na lokaciji na kojoj se on gradi, već protiv načina na koji se gradi, u smislu netransparentnosti, nepoštovanja planske dokumentacije višeg reda, kršenja propisa, ugrožavanja životne sredine i bezbednosti Novog Sada od poplava.
Oni su podsetili na to da je Srbija 2009. ratifikovala Arhusku konvenciju, odnosno usvojila Zakon o potvrđivanju Konvencije o dostupnosti informacija, učešću javnosti u donošenju odluka i pravu na pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine.
Ovaj zakon građanima obezbeđuje dostupnost informacija o životnoj sredini, pravo građana na informacije o životnoj sredini koje se nalaze u posedu državnih organa, učešće javnosti u donošenju odluka od značaja za životnu sredinu, pravo građana da učestvuju u izradi planova, programa, politike i zakonodavstva koji mogu uticati na životnu sredinu, kao i pravnu zaštitu, odnosno pravo građana na prigovor u slučaju da su im prava u vezi s pristupom informacijama ili javnim učešćem povređena, objašnjavaju iz Ekološkog fronta Novi Sad.
„Zbog čega onda ni stari ni novi gradonačelnik Novog Sada neće da razgovara o temama vezanim za životnu sredinu sa zainteresovanim građanima, kada ih na to obavezuje zakon? Ako je to tako, čiji su onda oni gradonačelnici uopšte?“, pitaju se novosadski aktivisti.
I.K.