Najveći udeo kapacitet za proizvodnju električne energije koji su instalirani prošle godine su uređaji za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA), a prenosi Balkan Green Energy News.
Naime, čak 86% ukupne snage postrojenja koja su prošle godine povezana na mrežu su postrojenja koja koriste (nominalno) obnovljive izvore energije. Balkan Green energy News (BGEN) javlja i da je Kina instalirala čak 62.9% ovih postrojenja, odnosno gotovo dve trećine.
BGEN skreće pažnju i na to da je na svetu po prvi put veća snaga instaliranih solarnih elektrana nego onih koji koriste energiju vode. Štaviše, „globalni kapacitet solarnih elektrana i malih uređaja na mreži skočio je 32,4 odsto na 1,42 teravata i činio 73 procenta godišnjeg uvećanja”.
Iz agencije IRENA konstatuju da je prošle godine stopa rasta OIE bila 13.9%, više nego 2022. To je ujedno i rekordni rast upotrebe OIE. Isto izvor, međutim, ocenjuje da to i dalje nije dovoljno da se kapacitet OIE do 2030. godine utrostruči. IRENA upozorava i na to da je uvođenje OIE širom sveta neravnomerno, kao i da mnoge zemlje nemaju uslova da učestvuju u energetskoj tranziciji.
Obrasci koncentracije i na geografskom planu i u pogledu tehnologija prete da intenziviraju jaz u dekarbonizaciji, poručio je šef Međunarodne agencije za obnovljivu energiju, a prenosi BGEN.
Podsetimo, način na koji se dobijaju sirovine za obnovljive izvore energije, ojačava postojeće neravnomerne odnose snaga između bogatih i siromašnih zemalja, odnosno neokolonijalne odnose moći.
I.K.