Policija upada u kancelarije organizacija civilnog društva

Jučerašnji upad policije u prostorije više organizacija civilnog društva u Beogradu zbog, kako je rečeno, istrage o navodnoj zloupotrebi sredstava Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) zabrinuo je javnost.

Policija je bila do sada u pet organizacija, Centru za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), Građanskim inicijativama, Centru za praktičnu politiku, Trag fondaciji i KOMS-u.

Kako je izjavio tužilac Nenad Stefanović, srpske vlasti su zatražile podatke od Ministarstva pravde SAD u vezi s istragom o mogućoj zloupotrebi sredstava i pranju novca povezanih s USAID fondovima u Srbiji. Prema njegovim rečima, specijalno antikorupcijsko odeljenje naložilo je policiji da prikupi relevantne informacije i dokaze o potencijalnom nenamenskom trošenju sredstava, zloupotrebi fondova i pranju novca.

Tužilaštvo proverava civilni sektor

„Među onima koji su izneli sumnje u vezi sa radom USAID-a su predsednik SAD Donald Tramp, Državni sekretar SAD Marko Rubio, portparol Bele kuće Karolina Levit, zatim Odsek za efikasnost Vlade SAD na čelu sa Ilon Maskom, kao i direktor Federalnog istražnog biroa (FBI) Keš Patel. Glavni javni tužilac VJT u Beogradu Nenad Stefanović precizirao je da je zamolnica Ministarstvu pravde SAD upućena putem međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima preko Ministarstva pravde Srbije. Razlog za obraćanje, prema rečima Stefanovića, jeste činjenica da dodela i trošenje sredstava USAID nisu automatski dostupni tužilaštvu, već prema pravilima koja je ta organizacija sama ustanovila, USAID sam odlučuje koje će podatke dostaviti tužilaštvu i to tek pošto tužilaštvo dokaže USAID-u da postoje konkretne sumnje o nepravilnostima i pranju novca“, navodi se u saopštenju, prenosi Nova.

Nova dalje prenosi da je iz Tužilaštva saopšteno da je „naloženo je da se za sada, kako je rekao, od četiri nevladine organizacije izuzme sva dokumetacija u vezi sa donacijama USIAD-a, kao i da se obave razgovori sa odgovornim licima tih NVO na okolnost trošenja sredstava iz donacija, unapred utvrđenih procedura trošenja sredstava USAID, kao i da li je postojala obaveza obaveštavanja donatora o namenskom trošenju tih sredstava i drugo.“

„Policiji je naloženo i da preduzme druge radnje i mere na osnovu svojih ovlašćenja te da dostavi izveštaj tužilaštvu, dodao je Stefanović napominjući da je tim povodom policija jutros po nalogu tužilaštva započela prikupljanje obaveštenja u vezi sa radom Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), Građanskih inicijativa, Centra za praktičnu politiku i Trag fondacije. Takođe, kako je istakao, Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije VJT u Beogradu uputilo je zahteve za prikupljanje potrebnih obaveštenja Narodnoj banci Srbije i Upravi za sprečavanje pranja novca, kako bi se proverile novčane transakcije pomenutih nevladinih organizacija“, navodi se u saopštenju.

Oštre reakcije civilnog društva

Iz Građanskih inicijativa je saopšteno da je ovo „ozbiljan napad na osnovna građanska prava i nastavak nezakonitog pritiska na civilno društvo u Srbiji. Vladajuće strukture pokušavaju da implementiraju mehanizme zastrašivanja i progona bez usvajanja Zakona o stranim agentima, koji je ušao u skupštinsku proceduru, ali još nije formalno usvojen. Ovakva upotreba policije u političke svrhe predstavlja grubo zloupotrebljavanje državnih institucija za obračun sa neistomišljenicima i nastavak gušenja slobodnog i demokratskog delovanja u Srbiji.“

„Građanske inicijative oštro osuđuju ovaj napad na organizacije civilnog društva i zahtevaju da nadležni organi odmah objasne osnov za ovakvu akciju i prestanu sa zloupotrebom institucija u političke svrhe. Očekujemo reakciju domaće i međunarodne javnosti na ovo bezobzirno gaženje demokratskih vrednosti i pravne sigurnosti“.

Urednik KRIKa, Stevan Dojčinović je na društvenoj mreži X naveo da „Amerika nije tražila od Srbije da vodi istragu trošenja USAID novca, odnosno novca američkih poreskih obveznika. Znači, nema nikakvog osnova za istragu u Srbiji. To se vidi iz toga što tužilac kaže da je istragu pokrenuo na osnovu javnih izjava ljudi u Americi, kao i da je Srbija slala Americi zamolnice, a ne obrnuto.“

Na društvenim mrežama se oglasila i Crta postavljajući pitanje „kako to da su tabloidi tu informaciju objavili pre nego što je policija i došla u našu kancelariju“.

Kako prenosi N1, bivši poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić je izjavio da„Olako iznete i potpuno nedokazane optužbe za navodno rasipanje i nezakonito raspolaganje javnim novcem, tipične za političko razračunavanje bivše i aktuelne američke administracije naše tužilaštvo uzima kao osnov za pokretanje postupka i traži od Amerikanaca asistenciju da bi dokazalo nešto što ne može dokazati.“

Racije u prostorijama organizacija civilnog društva su osudile brojne druge organizacije.

I.P.

Prethodni članak

Dok gradska vlast „neće da učestvuje u blokadama i anarhiji“ skraćuju se autobuske linije, brišu se pešački prelazi a niču kružni tokovi

Skupovi podrške u celoj Skandinaviji u subotu

Sledeći članak