Portugalski, nemački i francuski aktivisti solidarni sa aktivistima iz Jadra

Aktivistička udruženja za borbu protiv rudnika litijuma su se udružila u protestnu akciju na inicijativu portugalskih aktivista koji mesecima blokiraju izgradnju otvorenog kopa litijuma.

Poruke podrške u Grunheideu u Nemačkoj; Izvor: Facebook

„Samo u Portugalu, oblast planirana za nove rudarske projekte je ogromna. Zaštita Baroza otporom prvom od ovih projekata istovremeno je odbrana svih drugih ugroženih teritorija. Stoga stojimo uz saborce u Gornjim Nedeljicama u Srbiji, Suido-Seikou u Galiciji, Kanaverali u Ekstremaduri, Alijeru u Francuskoj, sa narodom Salaresa u Andskoj puni i sa svim drugim pokretima, zajednicama i teritorijama koji se bore za život koji ne diktiraju imperativi i interesi suprotni opštem blagostanju“, poručili su iz Kampa za odbranu Baroza u Portugalu povodom zajedničke akcije protiv rudarenja organizovane 18. avgusta.

Mestašce Covas do Barroso na severu Portugala se poslednjih 7 godina bori protiv onoga što bi moglo da bude prvi projekat eksploatacije litijuma na otvorenom na evropskom kontinentu, objašnjava se na sajtu organizacije Život da – rudarenje ne! (Yes to life no to mining). Aktivisti i aktivistkinje već nekoliko meseci održavaju blokade kojima sprečavaju početak radova na projektu. Projekat je, kako se dodaje, u rukama britanske finansijske i špekulativne kompanije Savannah Resources, stvorene da profitira od onoga što se po oceni aktivista pogrešno naziva „zelena energetska tranzicija“.

„Barozo odbija da postane nova ‚zona žrtvovanja‘“

„Barozo i njegovi načini života, koji su u skladu sa okruženjem, odbijaju da postanu nova ‚zona žrtvovanja‘ u korist ekonomije koja je sve posvađanija sa društvenom i ekološkom realnošću naše planete. Ovdašnja zemlja, vode i planine nisu samo resursi koje treba opustošiti – oni su deo identiteta i praksi koje su vekovima omogućavale reprodukciju i održavanje života. Ovde se voda i zemlja ne prodaju — vole se i brane!“, poručuju aktivisti.

Projekat kompanije Savana predviđa otvaranje 4 površinska kopa, nekoliko deponija i mnoge druge industrijske infrastrukture na severu zemlje: „Planirani rudnici — duboki oko 100 metara i površine 38 hektara — nalazili bi se na pragu ljudi: samo 200 metara od sela Romainho i 750 metara od Kovas do Baroza“. Projekat predstavlja ozbiljnu pretnju za vode reke Kovas i ceo sliv reke Douro, smatraju aktivisti.

„Rad rudnika bi podrazumevao svakodnevne eksplozije i detonacije planina, što bi rezultiralo nepodnošljivom bukom i prašinom. To bi opustošilo poljoprivredno zemljište i velika proširenja šumskih površina, dovodeći u opasnost živote i izvore prihoda ljudi. Pored svega ovoga, projekat bi imao nepredvidive efekte na regionalnu i planetarnu ekologiju“, dodaju.

Rudnici su mesta na kojima se čovečanstvo suočava sa fundamentalnim odlukama o svojoj budućnosti

Kako naglašavaju Barozo nije izolovani planinski venac, niti je ovo izolovan problem koji se tiče samo njegovog stanovništva. „Ovde se suočavamo sa fundamentalnim odlukama koje predstavljaju ekološku, društvenu i ekonomsku transformaciju, ne samo za ovaj region već i za budućnost kakvu želimo i koju ćemo moći da ostvarimo. Možemo ponoviti greške iz prošlosti, insistirajući na nemilosrdnoj potrazi za profitom i ideji ‚napretka“ na račun blagostanja većine. Ili možemo biti na prekretnici za budućnost u kojoj smo mi, šume, životinje i reke cenjene i zaštićene. Budućnost u kojoj nam čista i obilna voda, zdrava hrana i vreme za život pomažu da redefinišemo ‚bogatstvo‘“, navodi se u pozivu na zajedničku akciju.

Kako ističu portugalski aktivisti, njihova borba demistifikuje i odbacuje pristup država i kapitala savremenim ekološkim i društvenim izazovima, ističući da su ovi razorni projekti politički izbor, uslovljen ekonomskom logikom i energetskom zavisnošću.

„Održavanje postojeće ekonomije ‚funkcionalnom‘ podrazumeva beskonačan ekonomski rast, stalno stvaranje novih tržišta i kontinuirano vađenje sirovina sa Zemlje. Sa ovom vizijom, mnoge teritorije i populacije — posebno najugroženije — smatraju se ‚žrtvovanim‘ u ime ‚većeg opšteg dobra‘ koje nije ni dobro ni zajedničko“, navodi se.

Takav pristup dovodi do velike kontradikcije u kojoj se priroda uništava da bi se navodno sačuvala, a ogromni ekološki problemi svode na puko obračunavanje emisija gasova staklene bašte. Upravo takav pristup omogućava širenje i jačanje postojećeg sistema proizvodnje i potrošnje, održavanje zavisnosti od fosilnih goriva, uz jačanje militarizacije i digitalizacije društva i privrede, smatraju portugalski aktivisti.

Kamp u odbranu Baroza je mesto gde se uništenju suprotstavljaju hrabrost, ljubav i radost

Aktivisti u Kovas do Barozu već nekoliko godina organizuju akcije za obaveštavanje javnosti i jačanje solidarnosti sa drugim pokretima koji se bore protiv rudarenja litijuma. Pored aktivista koji brane Jadar, ove godine su se udružili i sa građanima koji se protive fabrici litijumskih baterija kompanije Tesla u Nemačkoj.

Kamp u odbranu Baroza je mesto susreta, mesto za deljenje iskustava i borbu rame uz rame.

„Kao pauci, mi pletemo mreže. Kao vukovi zavijamo. Kao krtice, zkujemo zavere. Kao ptice letimo u jatima. Kao puževi, krećemo se polako. Kao ljudska bića, znamo šta je imperativ održanja funkcionalnih ekosistema koji osiguravaju život — i borimo se za njih hrabrošću, ljubavlju i radošću“, poručuju portugalski aktivisti.

I.K.

Prethodni članak

Zašto se rađa manje dece: nije sve u parama, ima nešto i u prirodi i društvu

„Pucanje tišine“: Novo istraživanje o osvetničkoj pornografiji

Sledeći članak