U pismu koje su protivnici privatizacije Apoteke Beograd uputili gradskim čelnicima kaže se da „Gradske vlasti, bez stida i obraza, nastavljaju sa najavljenom privatizacijom Apoteke u sred najveće epidemije u poslednjih stotinu godina, u trenutku u kome zdravstveni radnici širom zemlje upozoravaju na prenapregnutost i iscrpljenost zdravstvenog sistema“.
U narodnoj inicijativi „Zaustavimo privatizaciju Apoteke Beograd“ smatraju da bi privatizacija Apoteke dovela do „otpuštanja radnika, pogoršanja uslova rada, i gubitka važne institucije javnog zdravlja u Beogradu“. Privatizacija bi, smatraju u ovoj inicijativi značila i ugrožavanje prava na zdravstvenu zaštitu, rast cena lekova i teškoće prilikom pronalaženja magistralnih lekova koje privatne apoteke ne proizvode.
Oni podsećaju i da sličan problem postoji i u drugim gradovima. U Subotici je 19 od 20 gradskih apoteka predato na upravljanje privatnoj firmi, dok su u Leskovcu radnice Apotekarske ustanove nedavno proglašene tehnološkim viškom, čime taj grad gubi i poslednju državnu i dežurnu apoteku.
Da podsetimo, vest o mogućoj privatizaciji beogradske apotekarske ustanove se pojavila početkom prethodne godine, a Savez samostalnih sindikata je aktuelizovao temu krajem septembra, o čemu smo pisali.
Zdravstvo i zdravlje nisu i ne smeju biti stvar profita i zarade! Baš zato narodna inicijativa Zaustavimo privatizaciju Apoteke Beograd pokreće kampanju za spas naših apoteka. U tu svrhu ćemo, u narednim nedeljama, obaveštavati javnost o ovom problemu i vršiti neprestani pritisak na vlast da od privatizacije odustane, saopštavaju iz inicijative.
M.M.