Ove terapijske vakcine imaju za cilj da „pojačaju imuni odgovor tela tako da se može boriti i očistiti visokorizične sojeve virusa ili abnormalne ‘prekancerozne’ ćelije“, navodi Svetska zdravstvena organizacija (SZO), a prenosi HPW.
Rak grlića materice svakih 90 sekundi odnosi jedan ženski život što ga, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, čini četvrtim najčešćim oblikom raka kod žena u svetu sa oko 660 000 novih slučajeva i oko 350 000 smrtnih slučajeva u toku 2022. godine.
SZO navodi da su najveće stope učestalosti oboljevanja i mortaliteta od raka grlića materice u zemljama sa niskim i srednjim prihodima. Ovo odražava velike nejednakosti izazvane nedostatkom pristupa vakcinaciji protiv HPV-a, skrininzima grlića materice i uslugama lečenja i socijalnim i ekonomskim uslovima.
Rak grlića materice je uzrokovan infekcijom humanim papiloma virusom (HPV). Prema navodima SZO, preventivna vakcinacija protiv HPV virusa, skrininzi i lečenje prekanceroznih lezija su efikasne strategije za prevenciju raka grlića materice, a rak grlića materice se može izlečiti ako se dijagnostikuje u ranoj fazi i blagovremeno leči.
Ključni ciljevi javno zdravstvene strategije Svetske zdravstvene organizacije su da 90 odsto devojčica bude vakcinisano preventivnim vakcinama, 70 odsto žena prođe skrininge testovima visokih performansi poput DNK skrininga i adekvatno lečenje obolelih žena.
Terapijske vakcine će „verovatno biti posebno korisne za odrasle žene koje nisu primile vakcinu protiv HPV-a pre nego što su se zarazile virusom i u siromašnijim zemljama, gde milioni žena i dalje nemaju pristup efikasnom skriningu grlića materice i lečenju raka“, navodi SZO.
Trenutno je HPV preventivna vakcina usmerena na školsku decu pre nego što postanu seksualno aktivni. Većina zemalja ga nudi i dečacima jer mogu da nose HPV i zaraze devojčice i žene. Republika Srbija prati ove preporuke, te je vakcina protiv HPV virusa besplatna za sve između 9 i 19 godina starosti.
Prema podacima Gradski zavod za javno zdravlje u Beogradu, u Srbiji svakodnevno umre po jedna žena od ove bolesti, što Srbiju čini trećom državom u Evropi po oboljevanju i smrtnosti od raka grlića materice. Podaci govore da svake godine oboli preko 1000 žena a umre njih 500. „Najveći broj obolelih žena je iz starosne grupe 40-59 godina, međutim poslednjih godina primetno je povećanje broja novootkrivenih slučajeva u mlađoj populaciji, upravo u generativnom dobu od 15-49 godina“, navodi Gradski zavod za javno zdravlje.
Od terapijskih vakcina se očekuje da će u prvoj generaciji barem ukloniti infekciju i/ili sprečiti prekancer grlića materice visokog stepena zbog HPV tipova 16 i 18, navodi SZO, a prenosi HPW. Kako se navodi, terapijske HPV vakcine bi mogle da preokrenu napredovanje prekancera grlića materice visokog stepena i mogu se koristiti kao alternativa ili dodatak postojećim tretmanima grlića materice kod žena koje imaju pozitivne rezultate na prekancerogene ćelije na skrininzima, navodi HPW.
I.P.