Širom Srbije restrikcije vode, gubici na mreži i do 50%

Zbog izrazito visokih temperatura i male količine padavina u proteklih više od mesec dana, širom Srbije presušila su jezera, izvori i reke, stanovnici su ostali bez vode za piće i za osnovne potrebe, ali i za poljoprivredu i stočarstvo, upozorava inicijativa Pravo na vodu.

Restrikcije vode su ovog sušnog leta na snazi u Gornjem Milanovcu, Čačku, Topoli, Mladenovcu, Beogradu, Smederevskoj Palanci, Nišu, Lebanu… Vode nema dovoljno čak ni u Vrnjačkoj Banji.

Javnost su proteklih dana uznemirile vesti da je 10.000 građana Majdanpeka i Debelog Luga ostalo bez vode i da će se vodom za piće snabdevati cisternama. Ovaj podatak je izazvao i revolt zbog činjenice da je voda ukinuta za građane, ali ne i za ZiĐin, koji je, kako navode aktivisti, nastavio da nesmetano radi i koristi vodu u proizvodnim procesima.

Pravo na vodu pojašnjava da se Majdanpek snabdeva vodom iz Velikog Peka, na mestu Pustinjac, blizu rudnika „Ziđin“, a da je zbog velikog broja dana bez kiše ovaj vodozahvat ispod nivoa potrebnog za normalno funkcionisanje sistema i uređaja za vodosnabdevanje.

Najdramatičnije u Sjenici

Kako Pravo na vodu skreće pažnju, trenutno je najdramatičnije u opštini Sjenica koja je zbog nestašice vode proglasila vanrednu situaciju.

„Meštani u pešterskim selima su bez pijaće vode duže od 48 sati, potoci, bunari i lokve sa kojih se stoka napaja su presušili. Stočni fond je ugrožen, a zabeleženi su i prvi sučajevi uginuća životinja. Meštani naglašavaju da nemaju vodu ni za ljudske potrebe“.

Prema podacima Prava na vodu, ugroženo je preko dvadeset sela, a lokalna samouprava ima na raspolaganju samo jednu cisternu koja može da ponese devet kubika vode i može da obiđe samo dva do tri sela, pa se cisterna čeka i po 15 dana.

Šetalište u Vrnjačkoj Banji; Foto: Jovan Cvetković / Wikimedia Commons

Kako može da nestane voda u Vrnjačkoj Banji?

„Činjenica je da se Vrnjačka Banja naglo urbanizovala, izgradnjom velikog broja novih turističkih kapaciteta, bez plana za prateću infrastrukturu, kao što je proširenje kapaciteta vodovoda i sada tu cenu plaćaju svi“, navode iz Prava na vodu.

Zbog neplanskog urbanizovanja i prekomerne upotrebe postojećih kapaciteta ove godine su na snazi planska isključenja vode u oko 1200 seoskih domaćinstava u okolini Vrnjačke Banje, zabranjeno polivanje bašti, a dozvoljena upotreba vode isključivo za piće i u sanitarne svrhe.

Sistemski propusti, a ne neracionalna potrošnja od strane stanovništva

„Najčešće se kao razlog restrikcija navodi neracionalna potrošnja vode od strane stanovništva, ali epidemijske razmere problema ukazuju da se pre radi o sistemskim propustima a ne o neodgovornosti građana“, kažu iz Prava na vodu.

Jedan od ključnih uzroka nestašica vode, kako navode, jesu klimatske promene, ali tu su i nagomilano zagađenje, neracionalno korišćenje vodnih dobara u privredi i zastarela infrastruktura zbog koje imamo ogromne gubitke na vodovodnim sistemima – u nekim gradovima i opštinama i do 50 odsto.

Prošle godine problem sa vodosnabdevanjem i restrikcijama imale su 23 lokalne samouprave, upozoravaju iz Prava na vodu. Kako kažu – ovog leta situacija je još dramatičnija.

„Sve ovo nije usud sa kojim treba da se mirimo već se problemi moraju prioritetno rešavati“, upozoravaju.

I.K.

Prethodni članak

Ne damo Jadar: Naredni protest kada se skupi dovoljno lokacija za istovremenu akciju

Ministarstvo rada se ne bavi visinom minimalca, a čime se onda bavi?

Sledeći članak