Solarna energija i zadružno organizovanje – edukativni programi Elektropionira u Pirotu

Članovi i članice energetske zadruge Elektropionir proteklog vikenda boravili su u Pirotu i na Staroj planini gde su predstavili prednosti solarne energije i zadružnog organizovanja. Osim predavanja i radionica najavljeni su projekti izgradnje solarnih panela na školi u Pirotu i mesnim zajednicama u selima Dojkinci i Temska.

radionica

Stara planina i teritorija grada Pirota poznato su mesto borbe meštana protiv ekološki i društveno štetnih projekata izgradnje derivacionih malih hidroelektrana (MHE). Ovaj navodno obnovljivi izvor energije zadao je puno muka lokalnim zajednicama i naterao meštane da organizuju blokade i proteste kako bi zaustavili dalju izgradnju MHE širom Stare planine.

Donošenjem novog prostornog plana grada Pirota 2020. godine onemogućena je izgradnja novih MHE, što je predstavljalo pobedu lokalnog stanovništva. Danas se na teritoriji grada Pirota traže neki novi obnovljivi izvori energije koji neće izazvati ekološku degradaciju.

Solarna energija može predstavljati alternativu proizvodnji električne energije iz fosilnih goriva ali i iz lažnih obnovljivih izvora. Grad Pirot postao je privlačan za velike privatne investitore u obnovljive izvore energije koji žele da grade velike solarne elektrane. Sa druge strane energetska zadruga Elektropionir se zalaže za demokratizaciju proizvodnje energije kroz udruživanje građana i izgradnju većeg broja manjih postrojenja, koja će raditi u korist građana.

U cilju edukacije učenika srednjih škola ali i njihovih nastavnika članovi i članice energetske zadruge Elektropionir tokom prošle nedelje održali su više predavanja i radionica. U okviru ovih programa predstavljeni su ekološki i klimatski izazovi i kako solana energija može da predstavlja način za prevazilaženje trenutne klimatske krize, a učenici sukroz praktične primere mogli da vide kako funkcioniše solarna energija.

Reka Temska na Staroj planini; Foto: Marko Miletić

Predavanja i radionice bile su uvod u dalje aktivnosti na ovom projektu, a to je postavljanje solarne elektrane snage 15 kWp na krov Ekonomske škole, kako bi škola smanjila svoje račune zajedno sa smanjenjem ugljeničnog otiska.

U sklopu posete Staroj planini članovi i članice energetske zadruge su zajedno sa lokalnim zajednicama u Temskoj i Dojkincima osmisli projekat izgradnje solarnih elektrana na objektima mesne zajednice i doma kulture, koji će time postati pionirski primer uspostavljanja održivog razvoja, jer životna sredina neće biti ugrožena a sav profit će ostajati u lokalnoj zajednici.

P.M.

Prethodni članak

Nemačka reaktivira termoelektrane na ugalj

Svet umetnosti sve nepristupačniji onima koji nisu iz bogatih porodica

Sledeći članak