Studenti Filozofskog: gostovanje profesora sa izraelskog univerziteta etički neprihvatljivo

Studentski plenum Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu istakao je svoje protivljenje najavljenom gostovanju profesora sa Univerziteta Ben Gurion iz Negeva zbog izraelskog genocida nad Palestincima. „Smatramo da je institucionalno ugošćavanje predstavnika navedene univerzitetske ustanove u ovom trenutku etički neprihvatljivo”, saopštili su studenti.

plato filozofskog fakulteta

Profesori sa izraelskog univerziteta, prof. dr Eliezer Papo i prof. dr Peter Sh. Lehnard, učestvuju u Radionicama jevrejske umetnosti i tradicije. Devetnaesta po redu akademska radionica „Jevrejska umetnost i tradicija“ održava se od 16. do 21. februara. „Predviđeni nastavni kursevi uz pojedinačna predavanja imaju za cilj da studente i polaznike upoznaju sa različitim aspektima jevrejske kulturne istorije”, piše na sajtu Filozofskog fakulteta.

„Posebno zabrinjava javno istupanje profesora Eliezera Papoa, koji je u intervjuu za nedeljnik Vreme koristio diskurs rasističko-nacionalističkog podtona, u okviru kojeg se ‘propalestinski narativ’ predstavlja kao prolazna ‘moda’, dok se savremeni zločini protiv čovečnosti, s indicijama o genocidnoj nameri nad palestinskim narodom relativizuje i metodološki neodrživo poistovećuje sa istorijskim progonom Jevreja iz arapskih zemalja”, poručuju studenti.

Prema knjizi Maje Vind „Tornjevi od slonovače i čelika: Kako izraelski univerziteti uskraćuju palestinsku slobodu“, univerziteti igraju ključnu ulogu u izraelskom kolonijalizmu u Palestini. „Univerzitet Ben Gurion osnovan je 1969. godine sa eksplicitnim ciljem da ‘razvija Negev’ i, kako kaže cionistička izreka, da ‘pustinju učini cvetnom’“, piše ona. U regionu Negeva, Izrael raseljava autohtono palestinsko beduinsko stanovništvo i zamenjuje ga jevrejskim doseljenicima.

Podsetimo, ovo nije prvi put da Filozofski fakultet u Beogradu nastoji da sarađuje sa Univerzitetom Ben Gurion. Fakultet je 2024. godine glasao protiv predloga za saradnju sa izraelskim Univerzitetom Ben Gurion u okviru jednog programa na master studijama.

Odsek za istoriju umetnosti predložio je saradnju u okviru interdisciplinarnog master programa Jevrejske studije. Saradnja je trebalo da uključi nekoliko drugih univerziteta, među kojima i Univerzitet Ben Gurion iz Izraela. Međutim, predloženi program nije dobio dovoljan broj glasova članova i članica Naučno-nastavnog veća, a razlozi za protivljenje izneti tokom diskusije ticali su se postupaka države Izrael prema Palestincima.

Tada smo razgovarali sa dr Nadom Sekulić, profesorkom Filozofskog fakulteta, koja je za Mašinu objasnila da se većinski glasalo protiv predloženog programa zbog povezanosti Univerziteta „Ben Gurion“ sa izraelskom okupacijom Palestine.

Prošle godine, naglasila je eksplicitne veze između ove akademske ustanove i izraelskog vojnog aparata: „Na Ben Gurion univerzitetu nalazi se i Institut za nacionalnu bezbednost, čiji partneri uključuju vodeće izraelske kompanije za naoružanje i Ministarstvo odbrane Izraela. Izraelska vojska gradi tehnološki kampus pored kampusa BGU, s ciljem daljeg jačanja veza između vojske i BGU-a.”

Profesorka Sekulić je izrazila podršku apelu studenata povodom ovogodišnje radionice.

Studenti Filozofskog fakulteta su se ovim povodom obratili upravnicima odeljenja, nastavnom osoblju, upravi fakulteta i Centru za studije jevrejske umetnosti i kulture.

„Nedvosmisleno zauzimamo stav da akademski prostor ne može i ne sme biti izdvojen iz šireg društvenog i političkog konteksta, naročito kada je reč o sistematskom i kontinuiranom kršenju ljudskih prava i međunarodnog prava”, ukazuje plenum.

A.M.

Prethodni članak

ANEM: Krivična prijava zbog ugrožavanja sigurnosti Verana Matića

Novi protest radnica Apoteke Beograd 11. februara

Sledeći članak