„Uključite se u postupak slanja žalbi protiv rudnika litijuma“, poziva Marš sa Drine

Marš sa Drine i brojne organizacije za zaštitu životne sredine tvrde da je rešenje o obimu i sadržaju studije o proceni uticaja rudarskog dela projekta Jadar nezakonito i poziva građane da podnesu žalbe do 6. decembra.

znakovi pored puta

„Ovo rešenje je nezakonito i doneto je u nezakonitom postupku, na štetu prava građana i životne sredine Republike Srbije, a u korist Rio Tinta i koruptivnih interesa“, navodi se u saopštenju Marš sa Drine kojim se komentariše rešenje o obimu i sadržaju studije o proceni uticaja rudarskog dela projekta Jadar koje je 21. 11. donelo Ministarstvo zaštite životne sredine.

Podsetimo, Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu – RERI je početkom oktobra objavio ocenu „Rio Tinto je zahtevom za određivanje obima i sadržaja studije o proceni uticaja na životnu sredinu obuhvatio samo deo projekta ‘Jadar’, čime pokušava da prikaže potencijalne uticaje na životnu sredinu manjim nego što jesu“.

RERI: Zahtev za određivanje obima i sadržaja je trebalo da se vrati na dopunu

„Najave da će projekat biti realizovan po najvišim evropskim standardima zaštite životne sredine‘ ovime su u praksi demantovane na samom početku od strane kompanije i Ministarstva zaštite životne sredine“, komentarisali su iz RERI-ja.

Postupajući po zahtevu kompanije Rio Tinto Ministarstvo zaštite životne sredine je 17. septembra objavilo javni uvid u Zahtev za određivanje obima i sadržaja studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta podzemne eksploatacije ležišta litijuma i bora „Jadar“, navodi se u saopštenju.

Ovaj zahtev predstavlja prvi korak u postupku procene uticaja na životnu sredinu, pojašnjava RERI, a rešenje o određivanju obima i sadržaja dokument koji Rio Tintu nedostaje da bi pribavio odobrenje za eksploataciono polje. Najozbiljniji nedostatak po njihovoj oceni predstavlja činjenica da se Rio Tinto koristio salami slicing metodom veštačkog razdvajanja projekta na manje celine kako bi izbegao sprovođenje procene uticaja na životnu sredinu za celokupan projekat.

RERI je zato ocenio da je Ministarstvo trebalo da vrati Zahtev za određivanje obima i sadržaja na dopunu.

Istraživanje litijuma u Srbiji; Foto: Marko Risović / Kamerades

Marš sa Drine: Svaki građanin ima pravo da se uključi u ovaj postupak

Svaki građanin ima pravo da se uključi u ovaj postupak i Administrativnoj komisiji Vlade Republike Srbije podnese žalbu protiv rešenja Ministarstva zaštite životne sredine. Marš sa Drine je zato pozvao građane da podnesu žalbu na rešenje. Rok za podnošenje žalbe je 6. decembar. Metod podnošenje žalbe opisan je na profilima udruženja na društvenim mrežama, a prenele su ga brojne organizacije za zaštitu životne sredine. Iz Marš sa Drine naglašavaju da se za podnošenje žalbe po zakonu ne naplaćuje administrativna taksa.

Prethodni članak

„Braniti rijeku uz koju smo odrasli nije i ne smije biti krivično djelo“, upozorava ACT

Vremena postaju još strašnija, poziv na Klimatski marš

Sledeći članak