Inspekcija zaštite prirode Državnog inspektorata u Hrvatskoj je 19. avgusta donela rešenje kojim je investitoru zabranjeno obavljanje radnji i radova na izgradnji male hidroelektrane (mHE) „Una mlin“, javila je Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT, jedna od aktivističkih organizacija koja je bila uključena u dramatičnu akciju spasavanja vrela Une.
Da aktivisti pre nekoliko sedmica nisu stali pred bagere a u odbranu se uključile aktivističke organizacije iz regiona i javne ličnosti, inspekcija bi verovatno mirno dremala svoj letnji san, kao što su ostale nadležne institucije hibernirale dok je uništavanje jednog od najlepših i najznačajnijih krajolika u regionu bilo u pripremi.
Vrelo Une je od 1968. godine zaštićeno kao hidrološki spomenik prirode, a smatra se da je to peti najdublji kraški izvor na svetu, podseća NIN.
Formalnopravni razlog za zaustavljanje dalje devastacije Une je činjenica da nije sproveden postupak ocene prihvatljivosti radova za ekološku mrežu. Izgradnja MHE je stopirana pokretanjem upravnog postupka protiv investitora. Kako piše NIN, u saopštenju Državnog inspektorata navodi se da je pokrenut upravni postupak u kojem je investitoru rešenjem zabranjeno obavljanje radnji i radova na izgradnji male hidroelektrane u području ekološke mreže Natura 2000. – ‘HR 2001069 Kanjon Une’, a koji se rade bez sprovedene ocene prihvatljivosti za područje ekološke mreže.
„Državni inspektorat Hrvatske ranije je podneo krivičnu prijavu protiv zvaničnika Upravnog odeljenja Zadarske županije, zbog povrede propisa i sumnje na zloupotrebu službenog položaja, ali nije odmah doneta odluka o obustavljanju radova“, pišu mediji.
Za spas Une su pored blokada održavani i protesti, a pažnja javnosti je skretana i na druge načine. Darko Rundek i Mile Kekin su održali koncerte podrške, a aktivistkinje Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT i brojni umetnici i umetnice nosili su majice sa porukama za spas Une na otvaranju Sarajevo film festivala. U odbranu se uključila i Patagonia, proizvođač sportske opreme posvećen zaštiti životne sredine, koji je iskoristio svoju vidljivost i sredstva da na opasnost koja je pretila vrelu Une upozori svetsku javnost.
„Čestitke i hvala svim pojedincima, udruženjima, neformalnim grupama građana i javnim ličnostima koji su dali doprinos u ovoj hrabroj i časnoj borbi protiv devastacije rijeke koja život znači. Najveći naklon građanima i građankama koji su tijelima onemogućili izvođenje štetnih radova“, objavili su aktivisti Fondacije Atelje za društvene promjene na društvenim mrežama, dodajući da je sledeći korak da Uni i njenim pritokama obezbedi veći stepen zaštite.
„Trebamo zaštićenu Unu o kojoj se adekvatno brinemo i u Bosni i Hercegovini i u Hrvatskoj. Istovremeno nastavljamo borbu za spas Neretve i drugih rijeka širom regiona“, poručuju aktivisti.
I.K.