U Srbiji karcinom dojke jedna je od vodećih bolesti od koje godišnje umre oko 1500 žena, a tokom godine kod preko 4000 njih bude dijagnostifikovan ovaj oblik raka.
Institut za javno zdravlje Beograd kao glavne faktore rizika izdvaja pol, starije životno doba, genetsku predispoziciju, broj porođaja, gojaznost, alkoholizam, izloženost zračenju, fizičku neaktivnost i drugo. I dok su neki od ovih faktora oni na koje se može uticati, poput fizičke aktivnosti, drugi se ne mogu kontrolisati.
Samopregledi i pregledi doktora važni su kada je u pitanju otkrivanje i lečenje raka dojke.
Doktor Aleksandar Đoković iz Specijalne hirurske bolnice Hirurgija dr Đoković, rekao je u razgovoru za Mašinu da jedan od glavnih faktora nastanka raka dojke može biti i lična i porodična anamneza, što znači i da je ili pacijentkinja ili njena bliska srodnica (majka ili sestra) imala karcinom dojke, a on ističe da je ključ u lečenju karcinoma njegovo rano otkrivanje i lečenje.
„Samopregled se preporučuje svakoj pacijentkinji bez obzira na starost i druge faktore rizika za razvoj karcinoma dojke, barem jednom mesečno jer pacijentkinja može sama napipati nodozne promene i na vreme se javiti lekaru radi dalje dijagnostike i potencijalne intervencije. Ključ u lečenju karcinoma je rano postavljanje dijagnoze i lečenje jer karcinom dojke zna da bude jako agresivna i brzo progresivna bolest” rekao je Đoković.
Ipak, iako Đoković ističe da liste čekanja kada je u pitanju karcinom dojke ne bi trebalo da postoje jer je za takve bolesti neophodno da budu što pre dijagnostifikovane i da se što pre započne sa njihovim lečenjem, one ipak postoje, a prema podacima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje na nekim od instituta se na pregled dojke čeka i po dva meseca.
Vesna Bondžić iz udruženja Ženski centar Milica, koji pruža podršku ženama obolelim od raka dojke za Mašinu kaže da je podrška u trenutku kada žena ima karcinom dojke veoma važna i da žena koja je prošla kroz borbu sa rakom može najbolje razumeti drugu ženu koja prolazi kroz isto, ali da ovakve situacije mogu biti i opasne, jer je rak dojke složena bolest koja se kod svake žene manifestuje različito.
„Preživeti rak nije dovoljno, morate biti edukovani kako biste pomogli. Izuzetno su opasne društvene mreže gde žene jedne drugoj daju savete, pa čak i dijagnoze. One su takođe izložene reklamama preparata i suplemenata koji „leče rak” što daje neželjene efekte u kombinaciji sa terapijama” rekla je Vesna Bondžić.
Udruženje Ženski centar Milica sprovelo je anketu u kojoj je učestvovalo 750 žena sa iskustvom raka dojke, a prosečna granica oboljevanja iznosi 45 godina dok je kod 45% ispitanica između 39 i 49 godina registrovana ova bolest. Iz centra zaključuju da se starosna granica oboljevanja od karcinoma dojke pomerila.
Još jedan od problema koji se javlja kada je u pitanju lečenje karcinoma dojke jeste i udaljenost mesta lečenja od grada u kojem pacijentkinje najčešće žive. Među ispitanicama koje su učestvovale u ovoj anketi samo 28% njih prima terapiju u mestu u kom živi, 20% žena je primalo terapiju u mestu udaljenom do 50 kilometara, a 28% žena u mestu koje je udaljeno preko sto kilometara, čime je dostupnost terapije, najviše u Zapadnoj Srbiji, nezadovoljavajuća.
Jesu li informacije dostupne svim ženama podjednako i na koji način?
U anketi se navodi i da se najveći broj žena informisao putem interneta i to čak 43% njih, dok je samo 20% informacije dobilo od lekara. Pa ipak neke od njih nisu bile upoznate ni sa svojim pravima tokom lečenja, procentualno 34, 16% žena.
Neke od ključnih poruka kada je u pitanju prevencija, otkrivanje i lečenje raka dojke su sledeće:
– ukoliko ste zdravi i imate najmanje 50 godina života vreme je za vašu prvu mamografiju, javite se na pregled – skrining raka dojke mamografijom;
– ukoliko imate 50 i više godina, uradite mamografiju jednom u dve godine;
– ukoliko imate osećaj nelagodnosti, bolove, iscedak iz dojke ili slične subjektivne tegobe, obratite se odmah lekaru na pregled dojki i dalje lečenje;
– ukoliko u vašoj porodičnoj istoriji ima žena koje su bolovale od raka dojke, posetite lekara ginekologa ili lekara opšte prakse već sa 30 godina života i obavite preventivni pregled dojki.