Arhitektonski i Filozofski fakultet pozvali Vladu da povuče odluku o Generalštabu

„Vlada Srbije stavlja van snage sopstvene zakone i unižava integritet i stručnost institucija zaštite kulturnog nasleđa, pre svega Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture“, navodi se u saopštenju nastavnika i saradnika Filozofskog i Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Grupa nastavnika i saradnika Filozofskog i Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu je saopštila da Vlada Srbije odlukom da se zgradi Generalštaba ukine status kulturnog dobra stavlja van snage sopstvene zakone i unižava integritet i stručnost institucija zaštite kulturnog nasleđa, pre svega Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, kako je preneo N1.

„Ukoliko ovakva odluka (p)ostane važeća, ona istovremeno predstavlja i ozbiljan presedan kada je u pitanju zaštita kulturnih dobara u Srbiji. Danas je to zgrada Generalštaba, a sutra može biti i bilo koji drugi spomenik kulture. Ovakva praksa, pokazuje da se donosioci odluka vode isključivo beskompromisnim interesima investitora, bez poštovanja regulative i nadležnosti strukovnih institucija koje u skladu sa tim zakonima rade“, navodi se u saopštenju.

Nastavnici i saradnici sa Filozofskog i Arhitektonskog su pozvali Vladu Srbije da povuče nezakonitu odluku o ukidanju statusa kulturnog dobra zgradi Generalštaba, kao i da se zaustave neprimereni i zlonamerni pritisci na službe zaštite.

Na povlačenje nelegalne odluke o ukidanju zaštite pozvali i Zavod za zaštitu kulture, SANU, Evropa Nostra, Društvo konzervatora Srbije i brojna stručna udruženja

Podsetimo, u Republički zavod za zaštitu kulture su prošle nedelje upali službenici Bezbednosno-informativne agencije. Uprkos tome, Stručna služba Zavoda je (uprkos tome) uspela da u medije plasira obrazloženje o tome zašto je odluka o ukidanju statusa spomenika kulture zgradi Generalštaba nezakonita. Po navodima iz medija, zaposleni u Zavodu planiraju da odluku o ukidanju zaštite ospore i na druge načine.

Na povlačenje odluke o ukidanju zaštite 21. novembra je pozvala i Evropa nostra. Kako je preneo N1, u saopštenju su ocenili da je tim odlukama Vlade Srbije prekršen Ustav i da one imaju za posledicu „urušavanje celokupnog sistema zaštite kulturnog nasleđa u Srbiji kao i ugrožavanje jednog od osnovnih ljudskih prava – prava građanki i građana na kulturno nasleđe“.

Kako smo ranije pisali, protiv ukidanja zaštite i rušenja kompleksa Generalštaba se u novembru oglasila i Srpska akademija nauka i umetnosti, kao i stručno udruženje Društvo konzervatora Srbije. Protiv ukidanja zaštite i rušenja su se u prethodnom periodu izjasnila brojna stručna udruženja arhitekata i konzervatora koja deluju na nacionalnom nivou i nivoima gradova.

Generalštab brane Ekološki ustanak, Kreni-Promeni…

Ekološki ustanak je u nekoliko navrata zahtevao od različitih institucija da se zauzmu protiv ukidanja zaštite kompleksu Generalštaba. Najavili su posete Gradskom i Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, ministru kulture Nikoli Selakoviću, ministru u ostavci Goranu Vesiću, kao i načelniku Generalštaba, navodi N1. Iz Ekološkog ustanka su 19. novembra naveli i da će se ovim povodom obrratiti Republičkom javnom tužitelju.

Na konferenciji za štampu održanoj ispred kompleksa Generalštaba, Savo Manojlović iz Kreni-Promeni izjavio je sledeće:

„Pitanje Generalštaba jedno je od najvećih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji verovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje i pregaziti struku tako što ćete iskoristiti političku moć koju imate“.

I.K.

Prethodni članak

„Ulice nisu bezbedne“: Studenti Univerziteta u Beogradu najavljuju blokadu Rektorata

Da ne zaboravimo: Ivan Bjelić i ostali aktivisti i dalje u pritvoru

Sledeći članak