Dok Vučić ne uputi stvarno izvinjenje niški medijski radnici i radnice neće pratiti njegove aktivnosti

Nakon upućenih uvreda novinarki RTS-a Vučić je umesto izvinjenja izneo nove uvrede i pretnje. Odgovor novinara i novinarki iz Niša je da prestanu da izveštavaju o aktivnostima predmetne institucije. Tako i treba.

Aleksandar Vučić

„Do primerenog javnog izvinjenja, obustavljamo izveštavanje o svim predsedničkim aktivnostima“, saopštili su niški novinari i novinarke juče reagujući na nove uvrede koje je Aleksandar Vučić uputio radnicima dopisništva RTS-a iz tog grada.

Kako stoji u saopštenju novinara i medijskih radnika i radnica Niša, oni ne prihvataju navodno izvinjenje predsednika države nakon upućene uvrede povodom izveštavanja sa protesta Studentski edikt 1. marta u Nišu. Kako su primetile kolege i koleginice iz Niša, ali i mnogi drugi, izvinjenje je sporno jer sadrži novu uvredu: „O profesionalizmu i objektivnosti pomenutih novinara mislim jednako loše i mislim da su sramota za svoju profesiju, tj. mislim da nisu novinari, već politički aktivisti“, rekao je Vučić.

„Smatramo da je nazivanje novinara imbecilom i sramotom za profesiju (bilo da je mislio na koleginicu Lidiju Georgijevu ili kolegu Dejana Tasića, koji su zajednički vrlo profesionalno i objektivno izvestili o protestu u Nišu) u najmanju ruku neprimereno bilo za kog nosioca javne funkcije, a posebno predsednika države“, saopštili su niški novinari i novinarke.

Podsetimo, dopisnica RTS-a iz Niša, Lidija Georgijev, je u prilogu o protestu „Studentski edikt“ prokomentarisala da je u Nišu „odjeknula tišina“. Aleksandar Vučić nije propustio priliku da to prokomentariše nazvavši koleginicu „imbecilom“ na šta su oštro reagovala novinarska udruženja, sindikati i veliki broj medijskih radnika i radnica. Usledilo je navodno izvinjenje predsednika države koje je zapravo sadržalo nove uvrede na račun dopisništva RTS-a.

To nisu ni prve ni najoštrije uvrede koje Vučić upućuje novinarima i novinarkama, a njegov primer slede i svi drugi predstavnici vlasti i zato je odluka niških koleginica i kolega sasvim primerena i ispravna. Javni interes nije prenošenje uvreda i bahatog ponašanja pojedinaca iz vlasti pa tako niko nije ni dužan da prati i prenosi aktivnosti osobe koja zauzima mesto predsednika države.

M.M.

Prethodni članak

Jutarnja smatranja na Pinku: Analizirali smo da vi ne biste morali

Alternativa za Nemačku – rastuća pretnja demokratiji

Sledeći članak