Građani upali u opštinu i sprečili javnu raspravu o Prostornom planu za koji tvrde da otvara vrata rudarenju litijuma u Mačvi

Dok Ministarstvo rudarstva i energetike tvrdi da dozvole nisu izdate, Pobeda za Mačvu, Mame Šapca i Eko straža Šabac su organizovali protest protiv planova da se u Bogatiću i Šapcu rudari litijum.

Protest u Bogatiću; Foto: Slobodan Milovanović

„Ovo nije samo borba za Mačvu, ovo je borba za celu Srbiju. Dođite, podnesite primedbe, pokažimo da smo narod koji ne prodaje svoju zemlju! ‘Mačva nije na prodaju!’“, pozvala je Eko straža Šabac putem društvenih mreža.

Građani su se u 11:30 okupili ispred zgrade opštine Bogatić u kojoj je za 12 bila planirana javna prezentacija nacrta Prostornog plana opštine Bogatić za period od 2025. do 2035. godine. Povod za protest je bila vest da firma Edelweis Mineral Exploration planira da na 200 kvadratnih kilometara na teritoriji Bogatića i Šapca sprovede rudarska istraživanja, sa namerom da rudari litijum i bor.

„Hvala svima koji ste došli, a najviše hvala ovoj deci, našoj mladosti“, započeo je govor ispred opštine Milan Pajić iz udruženja poljoprivrednika „Naše mleko Mačva“.

„Neću danas pričati ništa. Prethodnih godina sam pričao mnogo, sad je došlo vreme da to sprovodimo u delo. Mi smo obećali da ćemo braniti našu zemlju i da nećemo dozvoliti ništa. Ništa se ovde neće raditi mimo nas, može samo preko nas“. „Preko nas mrtvih“, dobacili su okupljeni. Pajić je poručio da seljaci neće dozvoliti nikakvu raspravu niti razgovor o rudniku.

„Mi kao seljaci smo doneli odluku – mi ovog momenta ulazimo u opštinu Bogatić. Ovo je naša kuća. Mi nismo huligani, ne idemo unutra da razbijamo. Ovo je naša kuća, ali u našoj kući su se naselili pacovi i oni moraju napolje“

Poljoprivrednici su se na silu probili kroz zatvorena vrata opštine, pokazuju snimci.

Plan je oglašen 23. januara

O planovima za rudarenje je 4. februara izvestio portal e-kapija. Prema njihovim navodima, Odeljenje za urbanizam, komunalno-stambene poslove, građevinsko zemljište i infrastrukturu – Izrada planskih dokumenata opštine Bogatić, oglasilo je 23. januara poziv na javni uvid u nacrt Prostornog plana opštine Bogatić za period 2025-2035. godine i Izveštaja o strateškoj proceni uticaja Prostornog plana opštine Bogatić 2025-2035. godine na životnu sredinu.

A u njemu stoji: „U skladu sa Uslovima od značaja za izradu Prostornog plana opštine Bogatić koje je dostavilo Ministarstvo rudarstva i energetike RS (br.000484618/2023 od 20.3.2024.godine), Sektor za geologiju i rudarstvo je odobrilo: Aplikaciju za istraživanje litijuma i bora, preduzeća Edelweis Mineral Exploration doo Beograd, na lokaciji Petlovača, rešenjem br. 310-02-01027/2021-02. Istražno polje je delom na teritoriji opštini Bogatić, granica je predstavljena grafičkim prilogom plana i definisana je koordinatama temenih tačaka u državnom koordinatnom sistemu“.

Hoćeš li ti verovati svome Ministarstvu ili svojim očima?

Ministarstvo rudarstva i energetike je 5. februara reagovalo saopštenjem u kom se navodi: „Naglašavamo da Ministarstvo rudarstva i energetike nije izdalo nikakvo odobrenje po podnetom zahtevu kompanije Edelweis Mineral Exploration za geološka istraživanja litijuma i bora na području Petlovače“. Tvrdi se i da se u nacrtu Prostornog plana „ne pominju planovi za ‘kopanje litijuma i bora’“.

Na to je e-kapija odgovorila da se „u nacrtu Prostornog plana opštine Bogatić, koji se trenutno nalazi na javnom uvidu, jasno navodi da je Ministarstvo rudarstva i energetike, Sektor za geologiju i rudarstvo odobrilo aplikaciju za istraživanje litijuma i bora, preduzeća Edelweis Mineral Exploration“, što je dokazala i fotografijom iz nacrta Plana.

Situacija podseća na stari vic u kom je sagovornici predlaže da ne veruje svojim očima, nego rečima onog ko je ubeđuje.

Mame Šapca spremile primedbe

Sporni dokumenti su dostupni na sajtu opštine Bogatić, skreću pažnju građani. Javni uvid za sporni nacrt traje do 25. februara. Dve petine potencijalnog istražnog polja planirano je u ovoj opštini, a tri petine na teritoriji Šapca.

Udruženje Pobeda za Mačvu sprema primedbe, a Mame Šapca su ih već pripremile. Kako je za e-kapiju iznela Olivera Kikanović, master za zaštitu životne sredine i jedna od članica ovog udruženja, istražna prava su firmi Edelwies istekla 2024. i nema podataka da su produžena.

Svako ko se u Srbiji očešao o praćenje vesti o rudarstvu zna da je istražna prava teško pratiti jer se prenose na firme pod drugim nazivima. Kikanović za e-kapiju kaže: „Takođe, postoji nedostatak rešenja o prenosu istražnih prava. Prenos istražnog prava između firmi Edelwisse, Volt i Asena Investment zahteva odobrenje Ministarstva rudarstva i energetike, u skladu sa Članom 40. Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima. U Nacrtu nema dokaza da je ovaj prenos izvršen u skladu sa zakonom, što otvara sumnju u zakonitost ovih aktivnosti“.

Protest poljoprivrednika; Foto: Đoka Ćurčić

Ko zna koji protest po redu u Bogatiću

Protestno okupljanje održano 7. februara je ko zna koji protest po redu u Bogatiću u protekle dve godine. Podsetimo, poljoprivrednici su početkom januara protestovali protiv represije nad članovima udruženja „Naše mleko Mačva“.

Milan Pajić, poljoprivrednik iz ovog udruženja, je 29. decembra sa još četvoricom članova uhapšen na putu Šabac-Loznica sa optužbom da je ukrao crvenu fabru za koju je imao račun. Pajić je priveden (a farba privremeno oduzeta) dan pre planirane blokade u Badovincima, u čijoj organizaciji je učestvovalo „Naše mleko Mačva“.

Početkom decembra „Naše mleko“ 11. decembra posetilo kampus studenata Novosadskog univerziteta u blokadi i pomoglo ih poljoprivrednim proizvodima u znak podrške. Podsetimo, „Naše Mleko“, „Udruženje za opstanak i spas stočara zapadne Srbije“, „Asocijacija 2022“, „Severni Banat Kikinda“, „Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije“, „Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja“, „Banatska Crnica“, „Udruženje NADIBAR“ i druga udruženja su na sastanku održanom u nedelju, 8. decembra u Badovincima poručila da pružaju podršku studentima i građanima. Trinaestog decembra ova udruženja su stupila u blokade.

Na Mašini ste u protekle dve godine mogli da pratite vesti o protestnim akcijama ovih udruženja usmerenim na poboljšanje statusa poljoprivrede u ekonomskoj politici Republike Srbije.

I.K.

Prethodni članak

Ekolozi traže ostavku direktorke Zavoda za zaštitu prirode i zaštitu stručnjaka

Obeležavanje 100 dana neprekidne blokade Starog savskog mosta

Sledeći članak