I radnici u Hjundaiju se sindikalno organizuju: „Vreme je da se ujedinimo u našoj borbi“

Američki sindikat Ujedinjenih radnika auto-industrije (UAW) je najavio da je u kompaniji Hjundai u Montgomeriju (Alabama) pokrenuo zvaničnu sindikalnu kampanju.

Posle više od dvadeset godina u kojima su povrede na radu svakodnevna pojava i čestih primera smanjenja plata, radnici su istakli da je „vreme da se ujedinimo u našoj borbi kao što su se oni [rukovodstvo] ujedinili protiv radnika.“  

Kao što smo ranije pisali, prema sindikalnoj strategiji UAW-a, kada se 30 odsto radnika i radnica oglasi da je zainteresovano za sindikat, sastavlja se organizacioni odbor u kompaniji. Ukoliko se prijavi 50 odsto radnika, sindikat će organizovati protest u znak podrške na kojem će biti prisutan i predsednik sindikata, Šon Fejn. I, konačno, ako se 70 posto radnika prijavi za sindikat i oforme organizacioni odbor, UAW će zahtevati priznavanje od kompanije ili organizovati izbore za sindikat.

Fabrika u Montgomeriju je treća kompanija u okviru auto-industrije koja je dostigla 30 odsto zainteresovanih radnika i time pokrenula osnivanje sindikata. Sindikalne kampanje su već́ pokrenute u fabrici Mercedesa u Tuskalusi, Alabami i fabrici Folksvagena u Čatanugi u Tenesiju.

Radnici su dostigli ovakav nivo sindikalnog organizovanja tako što su svoje saradnike iz drugih sindikalnih odbora upoznali sa činjenicama o položaju radnika u Hjundaiju, odnosno da su plaćeni oko 10 dolara na sat manje od radnika i radnica u onim kompanijama koje su već sindikalno organizovane.

Istovremeno, radnici koji su se organizovali na svom radnom mestu, morali su da trpe napade šefova i menadžera koji su im oduzimali letke o sindikatu i bacali u đubre. Dodatno, rukovodstvo Hjundaija primorava radnike da sede i gledaju promo snimke protiv sindikata.

Strategija sindikata je da se radnici organizuju javno umesto da se sindikalni predstavnici organizuju tajno.

U promotivnom videu, UAW radnici podsećaju na istoriju otpora u Montgomeriju protiv sistemskog ugnjetavanja Afroamerikanaca. U ovom gradu  Martin Luter King je održao prvi govor o važnosti ustanka protiv nepravde.

„Uvek su pokušavali da nas podele, ali mi stojimo zajedno,“ kaže jedan radnik, naglašavajući moć́ internacionalnosti radničke klase kao ključni aspekt borbe u Americi i širom sveta.

A.M.

Prethodni članak

Bebe izložene zagađenom vazduhu u materici imaju veći rizik od respiratornih bolesti, pokazuju istraživanja

Sunđeri s Kariba: Istraživanje tvrdi da se planeta već zagrejala preko 1.5°C

Sledeći članak