Izložba „Lažni Benksi – Prava poruka“: Umetnost pripada svima

Dok Beogradu traje komercijalna izložba Benksijevih radova – u Ostavinskoj galeriji od 22. do 25. februara biće organizovana „kontra“ postavka pod nazivom „Lažni Benksi – Prava poruka". „Ovo nije samo izložba, već zajednički prostor, razgovor i pokret. Jer umetnost pripada svima“, poručuju organizatori ove izložbe. Otvaranje izložbe je zamišljeno kao protest i javna rasprava o uličnoj umetnosti.

U Beogradu je prvog januara otvorena izložba radova uticajnog bristolskog umetnika Benksija. Na izložbi je predstavljeno više od 100 Benksijevih radova iz privatnih kolekcija širom Evrope, u organizaciji slovenačke Galerije „Deva Puri” sa Bleda, priređena u „Pop ap galeriji“ u Beogradu.

Za cenu od 1350 dinara možete osvestiti sve poruke koje su utkane u njegova dela – od antikonzumerizma, kritike elitizma i komercijalizacije umetnosti.

Kao odgovor na ovu izložbu, u Ostavinskoj galeriji od 22. do 25. februara biće postavljena izložba pod nazivom „Lažni Benksi – prava poruka“, a ulaz se neće naplaćivati.

„Mnoge kompanije koriste Benksijeva dela za komercijalnu dobit, dok on nema nikakvu povezanost sa tim izložbama niti ih podržava. Njegova umetnost je pre svega kritika konzumerizma, elitizama i profita, s jasnom porukom da umetnost treba da bude dostupna svima. Zbog toga organizujemo gerilsku izložbu koja ima za cilj da ukaže na zloupotrebu njegovih dela i širi njegove poruke na način koji je u skladu sa njegovim stvaralaštvom“, poručuju organizatori „kontra izložbe“ i pozivaju sa na Benksijev citat: „Krađa: kada uzmeš umetnost sa ulice, staviš je u galeriju i naplaćuješ ulaz”.

Organizatori „kontra izložbe“ postavljaju pitanje i da li je u redu podržavati neovlašćene postavke?

„Zbog svoje anonimnosti, Benksi nije u mogućnosti da zvanično zaštiti autorska prava na svoja dela, što ga stavlja u poziciju da ne može kontrolisati način na koji se njegova umetnost koristi. Dok mnogi ljudi zarađuju na stotinama ‘autentičnim’ Banksy izložbama širom sveta, bez njegovog pristanka, Benksi je za preko dve decenije stvaranja organizovao svega desetak!“, pišu organizatori.

Posetioci posmatraju fotografije Benksijevih radova na ulicama širom sveta; Foto: Mašina

Umetnost ili marketing? Protest ili proizvod?

Organizatori pozivaju sve građane na protest protiv komercijalizacije umetnosti i javnu raspravu o uličnoj umetnosti 22. februara od 18 časova.

„Ovo nije samo izložba, već zajednički prostor, razgovor i pokret. Jer umetnost pripada svima“, poručuju organizatori i pozivaju zainteresovane da ponesu belu majicu, ceger i sl. ako žele uspomenu na protest.

Radno vreme izložbe 23. februara je od 12 do 21h, dok je naredna dva dana otvorena od 17 do 21h.

A.G.A.

Prethodni članak

BlaBlaCar pod napadom: Da li je deljenje vožnje zaista ilegalno?

Rast krajnje desnice, ali i levice, predviđa se na nemačkim izborima u nedelju

Sledeći članak