Izveštaj iz senke Koalicije 27: Država uložila manje od trećine novca koji je isplanirala pre deceniju

Pored toga što se bavi ključnim događajima u oblasti životne sredine i klimatskih promena, ovogodišnji Izveštaj iz senke pruža i odgovor na pitanje koliko je Srbija od otvaranja pristupnih pregovora uložila u zaštitu životne sredine.

Predstavljanje Izveštaja iz senke; Foto: Koalicija 27

Država je uložila manje od trećine sredstava koje je planirala da uloži u Nacionalnoj strategiji Republike Srbije za aproksimaciju (NEAS) u oblasti zaštite životne sredine, a samo 20% u investicije u infrastrukturu.

„To je daleko ispod nivoa ulaganja potrebnog da bi se postigao značajan napredak u oblasti zaštite životne sredine. Ako je ulaganje u životnu sredinu luksuz koji Srbija ne može sebi da priušti, možemo li priuštiti luksuz bolničkog lečenja, devastiranja životne sredine i sporog napretka?”, pitaju iz Koalicije 27%.

Setimo se da četvrtina stanovnika Bora boluje od raka i životni vek se skratio za deset godina, a da od zagađenja vazduha uz Srbiji umre preko 17.000 ljudi.

Godine prolaze, mi gledamo

„Ovogodišnji Izveštaj nosi naziv ‘Godine prolaze, mi stojimo’, jer je to ujedno i ocena koju Koalicija 27 daje napretku u Poglavlju 27: Životna sredina i klimatske promene tokom prethodne decenije”, navodi se u saopštenju Koalicije 27, čije ste izveštaje i do sada mogli redovno da čitate na Mašini.

Izveštaj iz senke Godine prolaze, mi stojimo pokriva period od aprila 2023. do aprila 2024. godine i sadrži detaljne preporuke za svaku oblast pristupnog Poglavlja 27.

Iz Koalicije 27 podsećaju da je NEAS dokument donet 2011. godine, „te da je reč o poprilično konzervativnoj proceni finansijskih ulaganja”. „U oblasti upravljanja vodama, recimo, za poboljšanje kvaliteta voda uloženo je manje od 10% predviđenog iznosa”, navodi se u saopštenju koje prati Izveštaj iz senke.  

Pored objašnjenja ulaganja u druge oblasti zaštite životne sredine, u Izveštaju iz senke ćete naći i podsećanje da je 2012. godine ukinut  Fond za zaštitu životne sredine, koji je tada postojao tri godine. Ekološka taksa (finansijske naknade zagađivača za zagađivanje) od tada ide u republički budžet.

„Od 2021. godine Zeleni fond više ne postoji ni kao  nezavisna institucija, niti kao budžetski fond. Ovo je u velikoj meri smanjilo transparentnost i onemogućilo praćenje na koji način država troši sredstva koje je naplatila po ovom osnovu”, skreću pažnju iz Koalicije 27. Kako dodaju, Srbija u zaštititu životne sredine od 2021. godine ulaže tek oko 1% BDP-a godišnje.

Predstavljanje Izveštaja iz senke; Foto: Koalicija 27
Predstavljanje Izveštaja iz senke; Foto: Koalicija 27

Jesmo li sretniji jer smo pametniji

„Kako bi javnost, i u realnosti, mogla da utiče na procese donošenja odluka u vezi sa životnom sredinom – pored rešavanja problema zatvorenosti institucija, netransparentnih procesa i donošenja i izmene postojećih zakona, od ključne važnosti jeste i podrška, kao i otvoren odnos ka civilnom društvu u Srbiji. Sa tim u vezi, Koalicija ne deli optimizam iz Izveštaja Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu, i smatra da je Srbija u mnogim oblastima ostvarila napredak – nerealan i nepravedan. Naša zemlja bi trebalo i da značajno ojača administrativne kapacitete u sektoru zaštite životne sredine na svim nivoima vlasti, uključujući inspekcije i pravosudne organe”, navodi se u pratećem saopštenju.

Podsetimo, predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen, je u poseti Srbiji krajem oktobra pohvalila vladavinu prava u našoj državi, na čuđenje civilnog društva. Istom prilikom Ursula fon der Lajen je čestitala Srbiji zbog mogućnosti da postane „lider u oblasti električnih vozila”.

Koalicija 27 je još jednom pozvala na usvajanje preporuka navedenih u novom Izveštaju iz senke, a koje se, kako apostrofiraju, odnose na oblasti kvaliteta vazduha, vode, šuma, upravljanja hemikalijama, otpadom, zaštite prirode, buke, industrijskog zagađenja, ali i horizontalnog zakonodavstva u ovoj oblasti.

I.K.

Prethodni članak

Povodom Generalštaba: Društvo konzervatora Srbije podržava saradnike Republičkog zavoda u koji je juče upala BIA

Ako visokoškolske ustanove ne reaguju na predlog Zakona o visokom obrazovanju MASA će pokrenuti akademsku neposlušnost

Sledeći članak