Vlada Srbije ukine zaštitu Generalštabu. Republički zavod za zaštitu spomenika kulture u Beogradu napiše Ministarstvu kulture pismo u kom kaže da je ova odluka nezakonita i obrazloži zašto. BIA upadne u zavod – ali pismo ipak dospe u medije.
A deo stručnjaka time ne bude zastrašen, nego ponovo upozori da će od sledećeg petka sva baština biti baština bez zaštite.
„Društvo konzervatora Srbije, kao strukovno udruženje koje okuplja stručnjake i naučnike iz različitih oblasti zaštite kulturnog i prirodnog nasleđa, odluke Vlade Republike Srbije kojima se ukida svojstvo kulturnog dobra ‘Zgrade Generalštaba vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane’ i tendeciozno menja Odluka o utvrđivanju područja uz Ulicu kneza Miloša u Beogradu za prostornu kulturno-istorijsku celinu smatra neprihvatljivim i pogrešnim“, navodi se u saopštenju Društva konzervatora.
Oni naglašavaju da je stav struke o vrednostima pomenutog nepokretnog kulturnog nasleđa u više navrata jasno formulisan od svih relevantnih naučnih i stručnih institucija i organizacija civilnog društva, što je rezultiralo i donošenjem Deklaracije o sudbini Beogradskog sajma i Generalštaba čiji smo i sami potpisnici.
Odluka o ukidanju zaštite nezakonita
„Imajući u vidu i saznanja da nisu ispoštovane zakonom predviđene procedure za ovakve postupke, zaključujemo da će od sledećeg petka, kada odluke postanu pravosnažne, svo naše kulturno nasleđe i zvanično postati kulturno nasleđe u opasnosti. Apsurdno, po slovu važećih zakonskih regulativa“, naglašava se u saopštenju Društva konzervatora.
Kako je preneo N1, u otvorenom pismu stručnjaka iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture se konstatuje „da ne postoji razumni, a ni zakonski propisan osnov za to da ovo nepokretno kulturno dobro izgubi svoj status“. Apostrofira se da stručna služba Republičkog zavoda nije izradila elaborat niti predlog odluke o prestanku svojstva nepokretnog kulturnog dobra i dodaje „da takav predlog odluke ne bi ni mogli da izrade jer ne postoji ‘nijedna činjenica koja ukazuje na to da je nepokretno kulturno dobro’ tih zgrada ‘izgubilo spomenička svojstva’, zbog kojih su i dobila takav status“.
Podsetimo, protiv toga da Generalštab izgubi status zaštićenog dobra su brojna strukovna udruženja arhitekata, konzervatora, istoričara umetnosti. Protiv rušenja i prenamene namene parcele se, kako smo pisali, oglasio i SANU. Društvo konzervatora je, čitali ste u Mašini, sredinom godine upozorilo da će bez zajedničkog delovanja biti izgubljena sva preostala baština za budućnost.
Solidarnost i kolegijalnost sa Republičkim zavodom
Iz Društva konzervatora su javno pružili nedvosmislenu podršku stručnim saradnicima Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograd koji su juče uputili pismo Vladi i Ministarstvu kulture Republike Srbije. Konzervatori se u otvorenom pismu pitaju da li im je država oduzela ulogu u sprovođenju zakona i ratifikovanih međunarodnih konvencija i odlučila da delatnost zaštite nepokretnog kulturnog nasleđa više nije potrebna.
„I na kraju, moramo da naglasimo da nas je, kao stručnu javnost, izuzetno uznemirilo saznanje da su predstavnici Bezbedonosno-informativne agencije juče obavljali razgovore sa našim koleginicama i kolegama iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, a sve povodom njihove profesionalne reakcije na sporne odluke Vlade Republike Srbije. Ovaj čin smatramo pokušajem cenzure stručnog promišljanja i pokušajem pritiska na već uveliko oslabljenu i često omalovažavanu konzervatorsku struku“, navodi se.
I.K.