O ženskom otporu u vizuelnoj kulturi: Predstavljanje knjige Jasmine Tumbas „I am Jugoslovenka“ večeras u Kino Sali MSUV

Večeras od 19 časova u okviru pratećeg programa izložbe „Feministička avangarda 70-ih. Radovi iz Verbund kolekcije, Beč“ biće predstavljena knjiga Jasmine Tumbas „I Am Jugoslovenka!“.

U Kino Sali MSUV u u okviru izložbe „Feministička avangarda 70-ih. Radovi iz Verbund kolekcije, Beč“ večeras sa početkom u 19 časova biće predstavljena knjiga Jasmine Tumbas „I Am Jugoslovenka! Feminist Performance Politics During & After Yugoslav Socialism” (Feministička politika performansa tokom i posle jugoslovenskog socijalizma) koja je objavljena 2022. godine u izdanju Mančester univerziteta.

Višegodišnje istraživanje pretočeno u knjigu „I am Jugoslovenka“ govori o ženskom otporu kroz presek feminizma, socijalizma i nacionalizma u istočnoevropskoj vizuelnoj kulturi, analizirajući umetničke prakse i vizuelne reprezentacije proslavljenih i manje poznatih umetnica od 1970-ih do danas, uključujući Marinu Abramović, Sanju Iveković, Vlastu Delimar, Tanju Ostojić, Selmu Selman i Helenu Janečić, kao i muzičke legende Lepu Brenu i Esmu Redžepovu.

Obuhvatajući performans i konceptualnu umetnost, video radove, filmsku i pop muziku, lezbejski aktivizam i novinarske fotografije snajperistkinja u jugoslovenskim ratovima, autorka Jasmina Tumbas, docentkinja savremene istorije umetnosti i studija performansa i direktorka diplomskih studija na Odeljenju za globalne studije roda i seksualnosti na Univerzitetu u Bafalu, analizira feministički otpor u nizu performativnih akcija koje manifestuju radikalno oličenje jugoslovenskog antifašističkog, transnacionalnog i feminističkog nasleđa.

Autorkina ključna teza je da su kvir-feministički umetnički i politički otpori paradoksalno bili omogućeni jedinstvenom istorijom patrijarhata i emancipacije žena u socijalističkoj Jugoslaviji.

Jasmina Tumbas, poreklom iz Sombora, doktorirala je istoriju umetnosti na Djuk univerzitetu u SAD-u, a u svom radu bavi se proučavanjem feminističkih istorija i teorije performansa, tela i konceptualne umetnosti, odnosa umetnosti i aktivizma, politika savremene vizuelne kulture,  socijalističkim filmom, kao i pitanjem roda i seksualnosti u istočnoj Evropi nakon Drugog svetskog rata, sa naglaskom na prostor bivše Jugoslavije.

V.K.

Prethodni članak

Slovenačka Levica će ući u koalicionu vladu sa Pokretom Sloboda

„Uvredljivo je govoriti građanima kako treba da odvrću sijalice da bi štedeli struju“, smatraju sagovornici Mašine regujući na izjave Ane Brnabić

Sledeći članak