Kako navode organizatorke u svom saopštenju, tokom tri dana trajanja konferencije aktivistkinje sa Zapadnog Balkana, Ukrajine i iz država Evropske Unije diskutovale su o ulozi ženskih i feminističkih organizacija u procesu izgradnje mira, kao i transformaciji sukoba: „Aktivistkinje su se osvrnule na feministički mir i šta to zaista znači u svakodnevnom životu, dok su pričale o konkrentim primerima iz zajednica iz kojih dolaze, pri tome nudeći alternativne narative militarizaciji, nacionalizmu i ratu.“
Oksana Patapova, feministkinja i aktivistkinja iz Ukrajine, govorila je o trenutnoj situaciji u svojoj zemlji i o tome kako su žene pogođene ratom, pozivajući na neminovno uključivanje žena u mirovne pregovore. „Važno je prepoznati ulogu žena u miru i rešavanju sukoba kao holističkom pristupu izgradnje mira“, navodi se u saopštenju.
Aktivistkinje su istakle problem širenja antirodnog pokreta koji je, prema rečima Irene Cvetković ugrozio „reforme za koje smo se zalagale u proteklih deset godina. U jednom slučaju reč je o reformi zakona o obrazovanju — konkretno, promociji rodne ravnopravnosti i sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja u školama, a u drugom je reč o zakonskom prepoznavanju roda“.

Učesnice su se složile da umesto da promoviše demokratske principe, jednakost, ljudska prava, vladavinu prava i pravdu, ovaj pokret pokušava da ućutka određene glasove u javnom prostoru, dekonstruišući participativnu demokratiju, navodi se u saopštenju.
I.P.