Sporne izmene bi omogućile da država „formalno suspenduje pravni poredak Republike Srbije prilikom pregovora sa stranim investitorima“, objavljuje Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu – RERI na svom sajtu.
Po oceni RERI-ja, ako se izmene usvoje, povlašćeni investitori u projekte eksploatacije će biti oslobođeni od obaveze pribavljanja saglasnosti na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu i plaćati manji porez.
Podsetimo, izrada studije o proceni uticaja projekata na životnu sredinu definisana je Zakonom o proceni uticaja na životnu sredinu. Praksa pokazuje da studija o proceni uticaja na životnu sredinu nije sasvim efikasan instrument za zaštitu životne sredine, iako bi to trebalo da bude. Tako je pre svega zbog razlika u političkoj i ekonomskoj moći aktera na terenu, ali i zbog rupa u zakonu.
Organizacije za zaštitu životne sredine i aktivisti često upozoravaju na to da investitori zaobilaze zakonske obaveze prilikom dobijanja dozvola za projekte iz oblasti energetike, rudarstva i građevinarstva. Upadljivi su primeri u kojima je iz studije izostao objektivan i temeljan opis sredine u kojoj se gradi i odgovorna procena uticaja budućeg projekta.
Javnosti i ugroženim lokalnim zajednicama su poznati i primeri izostanka studija o proceni uticaja na životnu sredinu u slučajevima izgradnje derivacionih MHE malog instalisanog kapaciteta. Za njih po zakonu studija o zaštiti nije neophodna, iako je šteta koju MHE nanose životnoj sredini najčešće objektivno velika.
U nekim slučajevima se, ipak, studija o zaštiti životne sredine ispostavlja kao ključni faktor. Tako je početkom godine sprečena izgradnja gondole između Kalemegdana i Ušća zahvaljujući tome što je građevinska dozvola izdata bez prethodnog dobijanja saglasnosti na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu.
Podsetimo i na to da je tek u izradi studija o proceni uticaja na životnu sredinu projekta ekploatacije mineral jadarita u okolini Loznice, kompanije Rio Tinto. Meštani i aktivisti tvrde da bi, ukoliko do eksploatacije jadarita dođe, jalovina iz rudnika mogla značajno da ugrozi poljoprivredno zemljište i pitku vodu.
U okviru primedbi na izmene Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima RERI upozorava i na to da one daju mogućnost da se investitoru PDV i porez na dobit obračunavaju po nižim, povlašćenim stopama. Predsednik UO RERI-ja Jovan Rajić je tim povodom izjavio
Mi smo se već susretali sa situacijama gde država stranim investitorima, na primer u Zrenjaninu ili Boru, dozvoljava pogodnosti različitih vrsta, mimo svakog komercijalnog i racionalnog objašnjenja, ali bi ovakvim izmenama zakona ova praksa bila legalizovana i zapravo postala pravilo u ponašanju države, što je i pravno i tržišno neprihvatljivo, kako prenosi RERI.
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu je objavio i da će u slučaju da Skupština sutra, 15. aprila, usvoji izmene zakona podneti inicijativu za ocenu ustavnosti spornih odredbi Ustavnom sudu.
I.K.