„U kategoriji ‘Ometač transparentnosti’ u trci za ‘titulu’ bili su beogradski gradonačelnik Aleksandar Šapić, bivši zamenik premijera Severne Makedonije Kočo Angjušev i bivša glavna tužiteljka u Tirani Elizabeta Imeraj, a „ekspertski žiri je odlučio da ‘titulu’ podele Šapić i bivša albanska tužiteljka“, navodi se u saopštenju Građanskih inicijativa.
Podsetimo, Aleksandar Šapić je tužio BIRN zbog teksta o vili u Trstu i teksta o ozakonjenju nadogradnje stambenog objekta na Bežanijskoj kosi. Na ime naknade za duševni bol i povredu časti Šapić traži dva puta po šest miliona dinara.
SLAPP takmičenje za Zapadni Balkan je održano 28. novembra u Beogradu razmatrano je osam slučajeva iz regiona a oni koje rade na ućutkivanju kritičkih glasova novinara, aktivsta i onih koji dele za javnost važne informacije svrstani su u tri kategorije, navodi se.
„U drugoj kategoriji, ‘Ekološki štetočina’, gde se ističu oni koji su podizanjem strateških tužbi naštetili ekološkom aktivizmu ili izveštavanju, takođe su bila tri nominovana od kojih je dvoje podelilo „titulu“ – Renco SPA Albania i braća Burzanović, vlasnici kompanije Hidro lodžistik iz Crne Gore“. Dodeljena je i nagrada publike, za koju se glasalo onlajn. Dobio je Zoran Bećirović iz Crne Gore koji je tužio aktiviste zbog male hidroelektrane, navode GI.
U Srbiji broj SLAPP tužbi raste od 2018. godine
Podsetimo, analiza Yucoma – Komiteta pravnika za ljudska prava pokazuje da alarmantan broj aktivista plaća odštetu zbog korišćenja interneta za prenošenje poruke od javnog interesa, a Koalicija protiv SLAPP tužbi u Evropi (CASE – Coalition against SLAPP in Europe) je 2021. Srbiju nominovala za SLAPP zemlju godine zbog oko dvadeset tužbi. Kako smo ranije pisali, u primere koje je CASE 2022. apostrofirao u nominaciji čak i nije spadao slučaj kada je Milenijum tim podneo 34 tužbe protiv dnevnih listova, portala, lokalnih medija i kablovskih televizija zbog prenošenja jedne konferencije za štampu.
Kako redovno možete da čitate na našem portalu, SLAPP (Strategic Lawsuit Against Public Participation) ili strateške tužbe protiv javnog delovanja su tužbe koje se podnose sa ciljem da se ućutkaju aktivisti, mediji, istraživači i uzbunjivači čiji rad razotkriva aktivnosti korporacija, političara i drugih moćnih strana koja su nezakonita ili na drugi način štete javnom interesu.
Konferencija Voices without fear
Takmičenje je održano u okviru konferencije Glasovi bez straha/Voices without fear, koja je 28. novembra okupila pravnike, novinare, aktiviste i organizacije civilnog društva iz celog Zapadnog Balkana. Cilj ovog događaja bio je da se osnaži odbrana slobode izražavanja i podigne svest o štetnom uticaju SLAPP tužbi, navode iz Građanskih inicijativa.
I.K.