U svom saopštenju taj sindikat podseća da je jedan od njegovih ključnih zahteva da se izmeni Poseban kolektivni ugovor za zdravstvene ustanove čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave „u skladu sa svim što je dogovoreno sa Ministarstvom zdravlja Republike Srbije 28.12.2023.godine“.
Prema tom dogovoru, zaposlenima se priznaje pravo na dodatak od 0,5 odsto na platu po osnovu vremena provedenog na radu za svaku punu godinu rada od osnovice. Takođe, zaposlenima pripada i plaćeno odsustvo od pet dana za polazak deteta u predškolsku ustanovu kao i naknada (regeres) za korišćenje godišnjeg odmora u visini prosečne plate za prethodnih 6 ili 12 meseci, zavisno šta je povoljnije za radnika.
Sindikat je tražio i izmene Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata u zdravstvu, što je u načelu prihvaćeno na sastanku Radne grupe u Vladi 15. aprila 2024. godine, a kojim bi se između ostalog priznala stručna sprema prilikom određivanja koeficijenata za medicinske sestre i tehničare sa zvanjem mastera strukovnih studija.
Zahtev sindikata je i isplata toplog obroka zaposlenima u zdravstvu i socijalnoj zaštiti, ali i ukidanje autsorsinga (servisiranja sa strane) u zdravstvenim ustanovama „zbog ekonomske neopravdanosti i lošijih usluga“.
Sindikat je takođe tražio da se iz budžeta Republike stoprocentno finansiraju svi instituti, zavodi za javno zdravlje i apoteke u državnoj svojini.
U saopštenju se navodi da „nisu ispunjeni ni zajednički predlozi svih sindikata u zdravstvu u pogledu povećanja plate za sve zaposlene u javnom zdravstvenom sistemu u iznosu od 5 odsto počev od plate za mart 2025. godine i iznos od 5 procenata počev od plate za septembar 2025. godine“.

Ostali sindikati potpisali sporazum sa Lončarom
Iako se pored „Nezavosnosti“ u zdravstvu samo još jedan sindikat smatra reprezentativnim, ministar zdravlja Zlatibor Lončar je na pregovore pozvao sve sindikate u ovom sektoru. Do tog poziva je došlo još dok su se lomila koplja u pregovorima između Vlade i prosvetara pa je potez Lončara predstavljao kupovinu vremena i sprečavanje potencijalnog širenja štrajka i protesta i na zdravstvo.
Pre dva dana Protokol koji je ponuđen su sa ministrom u ostavci potpisali Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije, Sindikat medicinskih sestara i tehničara Srbije, Sindikat lekara i farmaceuta Srbije, Sindikat medicinskih sestara i tehničara Srbije, Sindikat lekara i farmaceuta Srbije, Sindikat medicinskih sestara i tehničara UKCS, Ujedinjeni sindikat Srbije – Republički odbor zdravstva, Novi sindikat zdravstva Srbije, UŠ „Sloga“, Sindikat zdravstva i socijalne zaštite i Sindikat nemedicinskih radnika Srbije.
Kako je istakao Zlatibor Lončar nakon potpisivanja Protokola, on sadrži sporazum o tome da se osnovica za obračun i isplatu plata zaposlenih u zdravstvenim ustanovama u javnom sektoru u javnoj svojini poveća za pet odsto počev od plate za oktobar 2025. godine, da se u roku od 15 dana formira interresorna radna grupa u okviru koje će predstavnici ministarstava i socijalnih partnera sagledati pravnu regulativu i pripremiti predloge za izmenu važećih propisa koji uređuju primanja u javnim sluzbama u 2025. radi utvrđivanja visine naknade za ishranu u toku rada (topli obrok) i regresa za korišćenje godišnjih odmora za zaposlene u zdravstvenim ustanovama, kao i povećanje koeficijenata za obračun i isplatu plata nemedicinskog osoblja u zdravstvenim ustanovama i to u cilju ujednačavanja visine njihovih plata sa platama zaposlenih u javnim službama.
M.M.