Sindikati iz čitavog sveta podržavaju borbu radnika Jure u Srbiji

Savez samostalnih sindikata Srbije i Samostalni sindikat metalaca Srbije organizovali su ovogodišnji sastanak globalne mreže sindikata Kie i Hyundaija, koji se održao u Srbiji kao znak podrške radnicima u kompaniji Jura. Sindikati su kritikovali loše radne uslove i nasilje prema radnicima, a korejski predstavnici su obećali podršku radnicima u Srbiji.

Savez samostalnih sindikata Srbije i Samostalni sindikat metalaca Srbije bili su domaćini ovogodišnjeg sastanka svetske mreže sindikata zaposlenih u kompanijama Kia i Hyundai, koja deluje u okviru Međunarodne federacije industrijskih sindikata – IndustriAll Global.

Kako se u saopštenju sindikata navodi, ova mreža je izabrala Srbiju za svoje godišnje okupljnje kao znak solidarnosti sa radnicima i sindikatom u kompaniji Jura. Sastanak ove mreže, prvi put organizovan u zemlji bez fabrika ovih korporativih giganata ukazuje na važnost celokupnog organizovanja radnika na globalnom nivou, s obzirom na to da su Kia i Hyundai glavni kupci Jure u Srbiji.

Kritikujući odnos stranih kompanija prema srpskim radnicima, sekretar Saveza samostalnih sindikata Srbije, Zoran Mihajlović, izjavio je da „mi u svojoj zemlji postajemo roblje“. Samim tim, sve manje radnika u Srbiji prihvata da radi u takvim uslovima, te kako Mihajlović dodaje – oni sve više odlaze u inostranstvo. Dok strani investitori otvaraju nove fabrike za koje će država davati donacije, u njima će se zapošljavati strani državljani, odnosno uvozićemo radnu snagu.

„Ovakva situacija više ne može da se toleriše. Mora da se obrati pažnja na ljude, na zaposlene u Srbiji i da se jednostavno vrati dostojanstvo srpskom radniku“, zaključio je Mihajlović.

Sindikati se trude da iskoriste Zakon o dužnoj pažnji, donet prošle godine u Nemačkoj i očekuju njegovu realizaciju. Kako je Marković naglasio, kompanije koje posluju u Nemačkoj ili posluju za nemačke kompanije moraju da poštuju pozitivne propise zemalja u kojima se nalaze njihovi dobavljači – što ovde apsolutno nije slučaj.

Još jedan od govornika na konferenciji je bio Sangyong Seo, potpredsednik nacionalnog Sindikata metalaca Južne Koreje (KMWU-KCTU). Seo je izrazio podršku radnicima Jure koji se bore za svoja prava. Prema njegovim rečima, Jura sprovodi kapitalističku, antiradničku i opresivnu politiku kojom ignoriše radnička prava i pravedne zarade.

„Ukoliko se zahtevi radnika ne budu realizovali, mreža Kie i Hyunadia će uraditi sve što je u njihovoj moći da obelodani zlobnu praksu Jure“, izjavio je Seo i dodao da će korejski sindikat metalaca raditi na tome da ujedini radnike iz Koreje i Evrope zarad realizovanja ciljeva koji su svima isti.

Nije ni Jura nepobediva

Predrag Stojanović, glavni poverenik Sindikalne organizacije Samostalnog sindikata metalaca Srbije u Juri, predočio je sve pritiske sa kojima se radnici ove kompanije susreću, kao i epilog poslednjeg štrajka, o kom ste mogli da čitate na Mašini.

„Posle štrajka smo uspeli da dobijemo toalet papir. Cena u kantini je smanjena za deset dinara, topli obork i plata su ostali isti“, naveo je Stojanović i dodao da su bonusi, kao deo kaznene politike – ostali isti. On je podsetio na fizički napad jednog od menadžera, nakon kojeg su tri radnice završile u Urgentnom centru.

Kada je u pitanju vera u sposobnost pravosudnog sistema da odgovori na probleme radnika, Stojanović izražava optimizam.

„Nama radnicima ostaje da verujemo u naš pravosudni sistem. Ja sam jedan od tih koji je imao i krivičnopravni postupak protiv Jure i jedan i drugi spor sam dobio, tako da moramo da se borimo i da budemo  istrajni“, za Mašinu je izjavio Stojanović.

Predsednik Samostalnog sindikata metalaca Srbije istakao je spremnost vršenja pritiska na poslovodstva u našim firmama kako bi organizovali svoje poslovanje  na način koji omogućava dostojantvene uslove rada kod njihovih dobavljača. „Ovo je očajnički pokušaj i sindikata, a i radnika u Srbiji da se nekako zaštite od ovih loših poslodavaca.“, izjavio je predsednik Samostalnog sindikata metalaca Srbije.

Na sastanku su učestvovali sindikati iz Srbije, Češke, Slovačke, Turske, Indonezije, Koreje, SAD-a i Brazila.

A.G.A.

Prethodni članak

Kako dalje? Organizatori šestosatne blokade u Novom Sadu su juče tražili odgovor na ovo pitanje

Opozicija u Novom Sadu blokirala zgradu Tužilaštva, guranje sa policijom

Sledeći članak