Prema najnovijem izveštaju o stanju bezbednosti hrane i ishrane u svetu (SOFI) koji su objavile specijalizovane agencije Ujedinjenih nacija, oko 733 miliona ljudi se suočilo sa glađu 2023. godine, što je jedna od jedanaest osoba globalno i jedna od pet u Africi.
Kako smo ranije pisali, broj gladnih u Gazi je još u decembru prošle godine dostigao 100 odsto, što je otprilike 2,22 miliona ljudi. Globalni indeks gladi za 2024. godinu takođe ocenjuje nivo gladi kao alarmantan u 6 zemalja: Burundi, Čad, Madagaskar, Somalija, Južni Sudan i Jemen.
Iz rodne perspektive, 84,2 miliona više žena i devojčica se suočava sa nedostatkom hrane nego muškaraca i dečaka, navodi se u izveštaju koji je objavila organizacija posvećena iskorenjavanju siromaštva „Care“, o čemu ste ranije mogli da čitate na Mašini.
Kada raste rodna nejednakost, raste i kriza hrane. Inflacija posebno pogađa žene, navodi se u izveštaju i dodaje da kada ima manje hrane, žene često prve gladuju. Nejednakost prihoda je takođe prisutna, a rod je samo jedna dimenzija nejednakosti.
U Srbiji svako peto dete živi u riziku od siromaštva
Za donosioce odluka u našoj zemlji socijalna zaštita predstavlja trošak, problem, spisak lepih želja, a ne mehanizam za borbu protiv siromaštva, istakla je Inicijativa A 11, o čemu smo ranije pisali na Mašini.
„Naročito zabrinjava i podatak UNICEF-a prema kome svako peto dete u Srbiji živi u riziku od siromaštva. Rođenje u siromaštvu znači lošu ishranu, narušeno zdravlje, dečiji rad i zanemarivanje obrazovanja. Dete rođeno u ovakvim uslovima nema jednaku šansu za normalan razvoj kao njegovi ostali vršnjaci, zbog čega se siromaštvo prenosi, sa kolena na koleno’“, poručila je Inicijativa A 11.
U isto vreme, narodne kuhinje u Srbiji postaju sve manje dostupne građanima. Kako smo ranije pisali, broj korisnika narodne kuhinje od 2021. opada. Sa 9547 korisnika 2021, sledeće godine je pao na 8719, a prema podacima koje je portal Mašina dobio od Gradskog centra za socijalni rad, u 2023. taj broj je iznosio u proseku 7583 korisnika.
„Trend opadanja broja korisnika narodne kuhinje sigurno nije posledica smanjenja broja siromašnih i gladnih u Srbiji, o čemu govore i statistički podaci koji beleže trend porasta broja siromašnih. UN (Unicef) podaci za 2023. godinu govore o tome da se 800 hiljada građana nalazi u apsolutnom siromaštvu i da postoji stalni trend porasta broja (apsolutno) siromašnih”, za Mašinu je ranije navela Milica Jocić iz humanitarne organizacije ADRA.
Ipak, ono što građani Srbije doskoro nisu znali je da su „dva jaja“ obrok koji „čoveka može ceo dan da drži sitim“, dok im ministar Momirović nije otvorio oči.
A.G.A.