„U zakonu je i dalje ostavljena mogućnost da se saglasnost na studiju o proceni uticaja pribavi nakon izdavanja građevinske dozvole, odnosno da se dostavi uz prijavu radova, što u praksi predstavlja najveći problem“, izjavio je Mirko Popović, programski direktor RERI-ja, na konferenciji za medije koju je ova organizacija održala povodom Predloga Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu, 18. oktobra u Medija centru u Beogradu.
Kako je dodao: „Ako se prvo izda građevinska dozvola, a potom se utvrde mere i uslovi zaštite životne sredine onda ne postoji garancija da će mere i uslovi biti ugrađeni u sam projekt i rešenje o građevinskoj dozvoli“
Sličan je zaključak Aleksandre Bujaroske, eksperta za životnu sredinu Sekretarijata Energetske zajednice. Po njenim rečima:
„Energetska zajednica je već pokrenula nekoliko postupaka protiv Srbije zbog toga što Zakon o proceni uticaja nije usklađen sa EU Direktivom, ali i zbog toga što u zakonu nije jasno definisano da se saglasnost na studiju o proceni uticaja mora pribaviti pre izdavanja odobrenja za realizaciju projekta. Smatramo da i u predlogu zakona ovo pitanje nije u potpunosti rešeno u skladu sa EU Direktivom, koja jasno zahteva da se prvo pribavi saglasnost na studiju o proceni uticaja, a potom i odobrenje za realizaciju projekta.“
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu – RERI je na konferenciji za medije koju je održao skrenuo pažnju javnosti na to da je Vlada Republike Srbije 6. oktobra uputila Narodnoj skupštini Predlog Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu. Iz RERI-ja naglašavaju da je procena uticaja na životnu sredinu jedan od ključnih preventivnih mehanizama zaštite životne sredine koja obezbeđuje da se značajni uticaji projekata i aktivnosti na životnu sredinu prepoznaju pre odobrenja projekta, te da se predvide uslovi i mere za otklanjanje i smanjenje negativnih uticaja.
„Zakon o proceni uticaja uređuje postupak učešća javnosti u odobravanju studija o proceni uticaja, zbog čega je ovaj propis izuzetno važan za građane, udruženja i aktiviste“, dodaje se u pratećem saopštenju.
Produženi rokovi za učešće javnosti
Mirko Popović je na konferenciji naveo i dobre strane aktuelnog nacrta: „Predlog zakona donosi brojna poboljšanja, produženi su rokovi za učešće javnosti, predviđa se uspostavljanje posebnog portala za praćenje postupaka procene uticaja, što može da doprinese lakšem informisanju i učešću javnosti“. Podsetimo, kratki rokovi su u proteklom periodu često u praksi onemogućavali građane i stručnjake da se obaveste, pripreme i učestvuju u donošenju odluka.
Na konferenciji za medije je govorio i Aleksandar Jovanović Ćuta, narodni poslanik Ekološkog ustanka i Predsednik Odbora za zaštitu životne sredine Narodne skupštine Republike Srbije.
„U poslednjih nekoliko godina vršen je veliki pritisak na životnu sredinu od strane multikorporacija i domaćih investitora bez primene zakonskih propisa. Mnoge sednice odbora za zaštitu životne sredine održani su van Doma narodne skupštine, po opštinama Majdanpek, Žagubica, Loznica i Babušnica, na kojima nam nije bilo omogućeno bezbedno prisustvo. Pitanje životne sredine je od fundamentalnog značaja za društvo i borba za njeno očuvanje tek predstoji“, zaključio je poslanik.
RERI će svoje zaključke o Predlogu zakona o proceni uticaja na životnu sredinu na poziv predsednika Odbora za zaštitu životne sredine predstaviti na sednici Odbora 19. oktobra.
I.K.