„Fajzer pljačka javne zdravstvene sisteme“, poručuju aktivisti birtanske organizacije Global Justice Now (Globalna pravda odmah), koji su posvećeni borbi za, kako sami kažu, pravedniji i jednakiji svet.
Ta organizacija, koja i inače vodi kampanju za ukidanje patenata nad vakcinama protiv COVID-19, oglasila se o Fajzeru nakon što framaceutski gigant najavio prihode koji nadmašuju bruto društveni proizvod većine zemalja sveta.
Fajzerov godišnji prihod se udvostručio na 81 milijardu dolara, više od BDP-a većine zemalja, saopštila je Global Justice Now, i slikovito prokomentarisala da ukoliko bi Fajzer bila država, imala bi 66. najveći BDP na svetu, ispred zemalja poput Etiopije, Kenije, Gane, Gvatemale, Omana i Luksemburga.
Covax, međunarodna inicijativa za pravedan dostup vakcinama, prošle nedelje je saopštila da je ostala bez novca. Tom, za siromašnije države značajnom zdravstvenom programu potrebne su 5,2 milijardi dolara, što jedna sedmina predviđenih Fajzerovih prihoda od prodaje vakcina, skreće pažnju Global Justice Now.
„Razvoj mRNA vakcina trebalo je da napravi preokret u globalnom odgovor na COVID-19. Ali pustili smo Fajzeru da zadrži za sebe ovu medicinsku inovaciju od suštinskog značaja i da opljačka sisteme javnog zdravstva naplaćujući zapanjujuće iznose za vakcine“, izjavio je Tim Birli, šef farmaceutske kampanje Global Justice Now.
Kako smo ranije pisali, veliki deo svetske populacije nema načina da se vakciniše protiv COVID-19. U zemljama sa niskim dohotkom svega 9,5% ljudi je primilo prvu dozu vakcine.
O uticaju farmaceutskih kompanija na globalnu nejednakost u dostupu vakcina ranije se oglasila i generalna sekretarka Amnesty International-a:
„Velike farmaceutske kompanije namerno blokiraju prenos znanja i trguju u korist bogatih država što stvara krajnje razarajući nedostatak vakcina za mnoge druge“, izjavila je tim povodom Anjes Kalamar, generalni sekretar Amnesty International.
Podsećamo da je nedavno Kuba ponudila podršku u distribuciji vakcina zemljama u razvoju koje se i dalje bore da obezbede efikasnu vakcinaciju protiv COVID-19. Mala karipska zemlja planira da mobiliše svoju brigadu zdravstevnih radnika „Henri Riv“, kako za neposredne medicinske aktivnosti, tako i za obučavanje domaćeg osoblja za distribuciju vakcina.
Kuba je najavila da će vakcine koja je sama razvila i proizvela prodavati po solidarnoj ceni odnosno da je spremna da ustupi tehnologiju proizvodnje drugim državama.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je još prošle godine upozorila da najgora pandemija u poslednjih sto godina neće prestati ako i dok ne dođe do istinske globalne saradnje u snabdevanju i pristupu vakcinama.
A.J.