Gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević je 4. novembra u večernjim časovima saopštila da će regionalna sanitarna deponija „Duboko“ kod Užica u zapadnoj Srbiji biti zatvorena. Ona je dodala da će otpad sa teritorije grada Užica biti transportovan u Lapovo, ali da će to povećati račune građana za 75 posto, prenosi RSE.
Podsetimo, Duboko je u martu i maju 2024. gorelo po dvadesetak dana, a dim je prekrio celo Užice i stigao do Čačka. Udruženje građana „Da (NE) Dišemo Duboko“ je zahtevalo da se obustavi prijem otpada iz Čačka, Lučana, Ivanjice, Arilja, Požege, Kosjerića, Bajine Bašte, Čajetine i Užica u Duboko dok se ne reše (bukvalno) gorući problemi.
Građani blokiraju deponiju od avgusta
Aktivisti Udruženja „Da ne dišemo Duboko“ su 4. novembra ujutru blokirali prilazni put deponiji i sprečili da i komunalni otpad iz Užica bude deponovan, piše RSE. Prethodno su od 1. avgusta sprečavali izručivanje smeća iz ostalih osam opština. Za Radio Slobodna Evrooa su izjavili da deponiju ne smatraju sanitarnom, nego divljom.
„Dali smo im rok, oni se nisu odazvali i od jutros je počela blokada deponije. Celokupno gradsko rukovodstvo, na čelu sa gradonačelnicom, izašlo je i izveli su radnike drugih javnih preduzeća i, da kažemo, napravili kontra miting, izveli su mašine sa deponije, parkirali i pokušali da nas zastaše i da nas sklone sa blokada“, izjavio je za N1 Dragan Grujičić iz „Da (NE) Dišemo Duboko“.
Postojeće sanitarne kasete su popunjene. „Osam ili devet sanitarnih kaseta, koliko ih ukupno ima, su popunjene do 2018. godine, nakon čega je trebalo da se telo deponije stabilizuje i da se otvore nove novi delovi za deponovanje, nove kasete za deponovanje otpada. To se nikada nije desilo“, konstatovao je Sinđić u maju. „Od 2016. postoji projekat proširenja koji je finansirala Evropska banka za obnovu i razvoj. Znači, prošlo je punih 8 godina otkako projekat postoji, da se ništa nije uradilo po tom pitanju“, objašnjavao je za naš portal Vladan Sinđić iz užičkog Libergrafa.
Deponija bi trajala duže da se išta recikliralo
Kako smo ranije pisali, Duboko je počelo sa radom u novembru 2011. Deponija je smeštena na sedam kilometara od Užica. Njen planirani kapacitet je prema navodima Ozon Čačak bio 90.000 tona smeća koje proizvodi 370.000 stanovnika iz Zlatiborskog i dela Moravičkog okruga. Izgradnju su, po navodima Radio Ozon Čačak, finansirali gradovi i opštine, Vlada Srbije, Delegacija Evropske komisije, kredit od pet miliona evra od Evropske banke za obnovu i razvoj, donacije švedske agencije „Sida“ i francuske vlade.
„Deponija je imala predviđeni vek trajanja od 15 godina ukoliko nema primarne selekcije. Ukoliko ima primarne selekcije, vek bi mogao da se produži do 30 godina. Problem je u tome što ta primarna selekcija u ovim gradovima i opštinama nikad nije zaživela. U ovom momentu se reciklira svega 7% otpada koji se u njima proizvede“, dodaje naš sagovornik. Sav ostali otpad, odnosno 93% otpada na deponiji završava nesortiran.
Ministarstvo će preusmeriti 30 miliona evra
Ministarka za zaštitu životne sredine je izjavila da je država za regionalni centar ‘Duboko’ u Užicu obezbedila više od 30 miliona evra, ali da će Ministarstvo obustaviti projekat jer izostaje saglasnost osnivača regionalnog centra, odnosno devet gradova i opština koji ka njemu gravitiraju, kao i građana.
„Spremni smo da podržimo tu njihovu odluku, iako bi planiranim ulaganjem problem neadekvatnog odlaganja otpada bio rešen za devet lokalnih samouprava za najmanje 20 narednih godina. Rezervisana sredstva još nisu dodeljena i u narednom periodu donećemo odluku o njihovom preusmeravanju u izgradnju savremene zelene infrastrukture u nekom od drugih regiona u Srbiji. Ovakva investicija je neophodna svim regionima, a biće realizovana tamo gde postoji saglasnost jedinica lokalne samouprave i volja građana“, izjavila je Irena Vujović, a prenele Novosti.
Jovančićević: Gradonačelnica Užica i ministarka Vujović treba da podnesu ostavke
Profesor Hemijskog fakulteta i potpredsednik Demokratske stranke (DS) Branimir Jovančićević je izjavio da bi gradonačelnica Užica Jelena Raković i ministarka Irena Vujović morale da podnesu ostavke jer se u proteklih šest meseci nije pristupilo sanaciji deponije Duboko.
Prema navodima Danasa, Ivančićević je izjavio da je deponija nekompetentnim upravljanjem dovedena do nivoa smletišta na kojem nema pravog regulisanja i kontrole gorivog metana: „Zar je moguće da u periodu od šest meseci posle požara nije ništa učinjeno da se počne s rešavanjem krucijalnog gradskog pitanja? Šta se čekalo? Kolika je to količina neodgovornosti, nesposobnosti i nerazumevanja veličine problema“, dodao je Jovančićević.
I.K.