„Iako je litijum strateška sirovina, podržavajući ekološki štetne projekte koji izazivaju otpor stanovništva, EU rizikuje da potkopa sopstvene ciljeve za pristup sirovinama, istovremeno pogoršavajući i ekološku održivost i socijalnu pravdu na Balkanu“, ocenjuju iz Evropskog biroa za životnu sredinu.
Evropski biro za životnu sredinu, EEB, je najveća evropska mreža građanskih ekoloških organizacija, koja okuplja preko 185 organizacija članica iz 41 zemlje. EEB će poslanice i poslanike Evropskog parlamenta upoznati sa projektima rudnika litijuma koji se planiraju u Srbiji i Bosni i Hercegovini na događaju koji je zakazan za sredu, 16. oktobar, sa početkom u 15. časova.
„Eskalacija nasilja protiv aktivista i ućutkivanje naučnika su stvorili neprijateljsku klimu za sve koji se protive projektima. Neaktivnost vlada EU da dignu glas protiv opadanja ljudskih prava omogućilo je da se ove zloupotrebe intenziviraju, što ugrožava kredibilitet zelene tranzicije EU“, navodi se u najavi događaja.
Balkan na raskršću
„Balkan na raskršću: rudarstvo litijuma, ljudska prava i borba za ekološku pravdu“ nije prvi put da se u EP-u govori o ovoj problematici, ali je verovatno najveći događaj do sada. Podsetimo, panel rasprava o kršenju ljudskih prava i pritiscima na aktiviste u Srbiji održana je drugog oktobra, evroposlanicima se na ovu temu obraćala nemačka evroposlanica Karola Raket, a Aleksandar Matković je učestvovao u događaju na sličnu temu koju su u okviru EP organizovali evropski sindikati.
Na današnjem događaju će (po redosledu izlaganja) o situacija sa sirovinama u Bosni i Hercegovini predstaviti Vladimir Topić iz Centra za životnu sredinu (Prijatelji Zemlje BiH), situacija sa sirovinama u Republici Srpskoj Zoran Poljašević iz udruženja Gostilj Ozren. O ekonomskim uticajima predloženog rudnika litijuma u dolini Jadra će govoriti Aleksandar Matković sa Instituta ekonomskih nauka u Beogradu, a o ekološkom pokretu u Srbiji Iva Marković iz Polekola. Ljudska prava i vladavinu prava u Srbiji će poslanicima približiti Jovan Rajić iz RERI-ja, dok će o kriminaciji ekološkog pokreta izlagati Ivan Bjelić iz Marš Sa Drine. O uticaju rudarstva na ljude i životnu sredinu će govoriti Jevđenije Julijan Dimitrijević iz udruženja Suvoborska Greda.
Sva izlaganja će pratiti pitanja poslanika i publike, a planirana je i diskusija o ulozi EU, mogućim aktivnostima i strategiji.
Prava zajednice su važnija od profita korporacija
„Predloženi rudnici litijuma u Srbiji i Bosni i Hercegovini predstavljaju ozbiljne ekološke, društvene i ekonomske rizike, uz slabe institucije i davanje prioriteta privatnim interesima. Uprkos snažnom protivljenju lokalnog stanovništva, vlade nastavljaju da promovišu projekte koji neće ispuniti ekonomska obećanja kada se izvagaju nasuprot uticaja na životnu sredinu“, navedeno je u najavi.
„Budućnost regiona treba da bude vođena prioritetima ekološkog integriteta i prava zajednice nad kratkoročnim profitom“, zaključili su iz EEB. Evropski biro za životnu sredinu se zalaže za to da Evropski parlament poveća podršku organizacijama civilnog društva koje „predvode napore u odbrani ljudskih prava, štite životnu sredinu i promovišu socijalnu pravdu u Srbiji“.
I.K.