Prijedlog zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija poznat i kao „Zakon o stranim agentima“ povučen je pred samo razmatranje te tačke dnevnog reda u parlamentu Republike Srpske, u utorak, 28. maja.
Da je usvojen, ovaj zakon bi omogućio prismotru za nevladine organizacije koje se finansiraju iz inostranstva, zabranu političkih aktivnosti, potrebu za dodatnom registracijom i slanjem detaljnih finansijskih izveštaja čije pisanje bi opstruiralo rad organizacija.
Transparency Innternational BiH je izneo da je predlog bio u suprotnosti sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i Ustavom BiH. Kako smo ranije pisali, pedesetak organizacija iz BiH i brojne organizacije iz regiona apelovale su da se nacrt ne usvoji.
Povlačenje je konstatovao potpredsednik Vlade Miloš Bukejlović, bez daljeg objašnjenja, javljaju mediji.
Zakon vraćen na „usaglašavanje s evropskim zakonima“
Ponešto objašnjenja dao je Dodik, putem društvenih mreža. On je na mreži X napisao da su prethodnih dana imao konsultacije s Vladom Republike Srpske i poslanicima vladajuće većine u Narodnoj skupštini o spornom zakonu, te da će on biti vraćen u proceduru nakon usaglašavanja sa evropskim zakonima i praksom.
Dodik je istakao da je zakon usaglašen sa zakonom SAD, a blaži od njega. Pominjanje SAD u ovom kontekstu najverovatnije treba da se razume kao kontraargument konstatacijama da je sporni predlog zakona pisan po ugledu na ruski, kao što je pokazala analiza RSE.
„Međutim, vidljivi su određeni prigovori, a tiču se evropskih normi, a pošto je Republika Srpska opredijeljena evropskom putu, dogovorili smo da ovaj povučemo i dodatno usaglasimo sa zakonima koje imaju i primjenjuju pojedine evropske zemlje kako bismo ga uskladili s evropskom pravnom praksom.
Znači, prijedlog je povučen na dodatno usaglašavanje i u dogledno vrijeme će biti vraćen u ponovnu proceduru“, napisao je Dodik.
Zakon je najavljen prošle godine. Parlament Srpske se o njemu već pozitivno izjasnio 28. septembra, nakon čega je Vlada RS imala rok od šest meseci da ga u formi predloga uputi u parlamentarnu proceduru.
Zakone o stranim agentima imaju zemlje s obe strane bivše gvozdene zavese
Kako smo ranije pisali, slični i stroži zakoni ovog tipa postoje i u Belorusiji, Mađarskoj, Egiptu, Kirgistanu, Nikaragvi. Odnedavno se o takvoj legislativi raspravlja u Slovačkoj; opasnost se nadvija nad civilna društva u Albaniji, Mijanmaru, El Salvadoru i drugde, a u Gruziji se zbog sličnog zakona protestovalo prošle i ove godine.
Manje je poznato da je zakon koji ograničava rad nevladinih organizacija koje su finansirane iz inostranstva Australija uvela 2018, Ujedinjeno Kraljevstvo 2023, da se o njemu raspravlja u Kanadi i Francuskoj a da je i Evropska komisija 2023. predložila „Direktivu o transparentnosti predstavljanja interesa trećih zemalja“ (Directive on Transparency of Interest Representation on Behalf of Third Countries) koja je takođe nazvana „zakonom o stranim agentima“.
I.K.