Više od 100 organizacija uputilo zahtev evropskim institucijama za hitnu reakciju na politički progon aktivista u Srbiji

Više od 100 organizacija, aktivističkih grupa i političkih partija uputilo je zajedno sa roditeljima uhapšenih i targetiranih aktivista, pismo evropskim institucijama sa zahtevom da reaguju na politički progon i pritvaranje novosadskih aktivista iz studentske grupe Stav i Pokreta slobodnih građana, kažu iz pokreta SviĆe.

Protest u Novom sadu, 17. novembar; Foto: Mašina

Organizacija SviĆe je saopštila da se „šest aktivista, studenata i profesora iz Novog Sada (Lazar Dinić iz Stava i članovi PSG-a Mladen Cvijetić, Marija Vasić, Lado Jovović, Davor Stefanović i Srđan Đurić) se tri nedelje nalazi u pritvoru, nakon što im je izrečena mera pritvora od 30 dana zbog navodne „pripreme dela protiv ustavnog poretka”, a na osnovu audio-snimka privatnog razgovora, pribavljenog zloupotrebom službi bezbednosti, bez mogućnosti na pravičnu odbranu“.

U saopštenju se navodi da ostali aktivisti „koji su bili prisutni na prisluškivanom sastanku nisu u zemlji.“ Zbog izjava političkih zvaničnika i pretnji koje dobijaju, strahuju od toga šta ih po povratku u državu čeka, a stanovi njihovih roditelja pretresani su u proteklom periodu, navodi se.

Sviće navodi da se ova represija dešava se u trenutku kada u Srbiji mesecima traju građanski i studentski protesti, usledili nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stranici u Novom Sadu zbog čega je smrtno stradalo 16 osoba, a jedna je teško povređena.

„Danas je više od 100 organizacija, aktivističkih grupa i stranaka poslalo pismo komesarima Evropske komisije Marti Kos, komesarki za proširenje, komesaru za ljudska prava Michael O’Flaherty, komesaru za pravosuđe Didier Reynders, zatim Nj. E. Emanuelu Žiofreu (Delegacija EU u Srbiji), izvestiocu EU za Srbiju Toninu Piculi, Evropskom sudu za ljudska prava, Evropskom ombudsmanu i Evropskom parlamentu za ljudska prava za hitne slučajeve sa zahtevom da hitno reaguju i izvrše pritisak na vlasti u Srbiji.“

U pismu se zahteva da se pritisak izvrši kako bi pritvorenim aktivistima bilo omogućeno da se brane sa slobode, jer je, kako se navodi, njihovo hapšenje politički motivisano, da se svim osumnjičenima omogući pravično i nepristrasno suđenje, u skladu sa osnovnim principima vladavine prava, da se prestane sa zloupotrebom pravosudnih i bezbednosnih institucija za, kako se navodi, političke obračune, što je u suprotnosti sa demokratskim vrednostima kojima EU teži.

Ovom pismu prethodio je sastanak pojedinih predstavnika novosadske opozicije i aktivističkih grupa sa komesarkom za proširenje Martom Kos prethodne nedelje u Ljubljani nakon otvorenog panela koji je održan u Evropskoj kući. Komesarki je na sastanku predočena aktuelna situacija u vezi sa uhapšenim studentima, aktivistima i profesorima, a dogovoreno je da će se aktivisti, opozicija i nevladine organizacije iz Srbije i pismeno obratiti evropskim institucijama sa pozivom na reakciju, navodi se u saopštenju.

U pismu su navedena tri ključna pitanja za nadležne organe u Srbiji u ovom trenutku, a to je „kako je snimak pribavljen, odnosno da li je i ko neovlašćeno prisluškivao političke protivnike režima. Zatim, ko je medijima dostavio snimak i po čijem nalogu, a da pre toga tužilaštvo nije bilo upoznato sa ovim slučajem.

U pismu se navodi i da „koordinisano emitovanje audio-snimka na režimskim televizijama jasno pokazuje da je cilj bio politička diskreditacija i zastrašivanje pobunjenih građana, a ne sprovođenje nepristrasne istrage”. Treće pitanje glasi: „zašto se osumnjičenima ne omogući pravo na pravično suđenje, budući da su branioci osumnjičenih tek dve nedelje nakon izricanja mere pritvora dobili uvid u dokazne materijale”.

Bez uvida u dokaze, navodi se u pismu, branioci nisu bili u mogućnosti da pripreme odbranu okrivljenih, što je još jedan pokazatelj da se radi o političkom, a ne pravičnom suđenju“, stoji u saopštenju.

Marija Vasić, nastavnica sociologije, jedna od uhapšenih; Snimak ekrana, portal Mašina

„Ispunjavanje političkih kriterijuma i uslova u navedenim oblastima ne može uspešno sprovedeno i pozitivno ocenjeno, sve dok postoji nezakonito prisluškivanje aktivista i novinara, kidnapovanje, pritvaranje i napadi na fizički i psihički integritet aktivista, gušenje slobode izražavanja i medijsko targetiranje i zastrašivanje. U praksi, navedene situacije podrazumevaju grubo kršenje ljudskih prava, tako što onemogućavaju građanima da u potpunosti uživaju pravo na slobodu i sigurnost, slobodu okupljanja i udruživanja, izražavanja i u krajnjem slučaju pravo na život“, stoji u saopštenju.

„Slučaj pritvorenih profesora i aktivista iz Pokreta slobodnih građana i studentske grupe STAV nije izolovan slučaj, već jedan u nizu primera zloupotrebe pravosudnih organa i bezbednosnih službi radi progona političkih neistomišljenika i zastraživanja pobunjene javnosti u Srbiji“, navodi se.

Naposletku, ukazano je na važnost reakcije evropskih institucija i podršku evropskih zvaničnika građanima Srbije „u cilju poštovanja i zaštite fundamentalnih vrednosti kao što su ljudsko dostojanstvo, sloboda, jednakost, vladavina prava, ljudska prava i demokratija, prava na kojima upravo počiva Evropska unije”.

„Odsustvo poštovanja demokratskih praksi i principa od strane zvaničnika u Srbiji, upravo narušava ljudsko dostojanstvo, slobodu, sigurnost i bezbednost svakog pojedinca koji javno poziva na odgovornost aktuelni režim”, zaključeno je u ovom pismu, poručuje Sviće.

M.M.

Prethodni članak

Demokratija je nemoguća u kapitalizmu

Zabrana Parade ponosa u Mađarskoj je početak Orbanove predizborne kampanje

Sledeći članak