U Njujorku je u toku redovni samit UN na kojem se okupljaju vođe autohtonih naroda iz svih krajeva sveta koji ukazuju na slabosti klimatskih planova zapadnih i drugih bogatih država.
Kao projekti koji su najopasniji po autohtone narode istakli su se novi rudnici kojih se planira sve više, pre svega zbog proizvodnje baterija za električne automobile.
U Nevadi u SAD-u su podneta oko 70 zahteva za rudarenje litijuma na starosedelačkim zemljama, rekao je Brajan Mejson predstavnik Pajute plemena, a prenosi Gardijan. Zahtevi su podneti bez slobodnog, prethodno informisanog pristanka plemena – što se smatra kamenom temeljcem Deklaracije UN o pravima autohtonih naroda.
Gun-Brit Reter iz Saveta Samija, organizacije koja predstavlja Sami narode Finske, Rusije, Norveške i Švedske, govorila je o štetnim projektima na zemljama Sami, od kojih je najnoviji primer vetropark Fosen koji je izgrađen uprkos presudi vrhovnog suda u Norveškoj koji brani zemljište za uzgoj Sami irvasa. Reter je takve klimatske projekte nazvala „zelenim kolonijalizmom“.
Mehia Montalvo, koji pripada narodima Zenu iz San Andres de Sotaventa u Kolumbiji, rekao je da globalni pregovori o klimi nisu na pravi način uključili autohtone narode:
„Pitanje klimatskih promena i biodiverziteta ne može se rešiti bez stvarnog i efektivnog učešća starosedelačkih naroda“.
Montalvo je pozvao 193 države članice UN da obezbede učešće starosedelačkih naroda u donošenju odluka koje utiču na planetu na način koji ih stavlja u ravnopravni položaj sa nacionalnim državama. Za sada autohtoni narodi nemaju pravo glasa u sklopu UN.
Poslednji je primer nejednakog položaja starosedelačkih zajednica dogovor koji je postignut na COP27 prošle jeseni o tome da razvijene zemlje oforme fond za pomoć zemljama u razvoju u saniranju posledica globalnog otopljavanja. Dogovor o fondu ne sadrži eksplicitne reference na autohtone narode.
A.J.