Počelo je intenzivno rušenje Starog savskog mosta, Inicijativa Most ostaje poziva na osmočasovnu blokadu u sredu

Od ponedeljka je započeto intenzivno rušenje Starog savskog mosta, a kako iz inicijative Most ostaje tvrde, to rade nepoznate firme. „Nijedna firma u Srbiji nema licencu niti opremu da zna i može ukloniti most“, navode iz inicijative i pozivaju sve građane i građanke da u sredu blokiraju rušenje mosta od 8 do 16 časova.

Od ponedeljka su Stari savski most počeli intenzivno da seku, javlja inicijativa Most ostaje. Kako podsećaju, svi radovi su nezakoniti i u toku je „olakšavanje mosta“ uklanjanjem metalnih oplata. „To rade nepoznate firme na neobezbeđenom i divljem gradilištu. Nijedna firma u Srbiji nema licencu niti opremu da zna i može ukloniti most“, piše u saopštenju inicijative Most ostaje.

Prema informacijama koje su dobili, čeka se mađarski podizvođač koji će početkom marta pokušati da preseče luk mosta i prebaci ga na obalu. Nakon više od 100 dana neprekidne terenske borbe i blokade ulaza na Stari savski most sa desne obale, tokom koje su aktivisti inicijative Most ostaje držali most otvorenim za saobraćaj mesec dana i intenzivno usporili radove.

Rušenje Starog savskog mosta; Foto: Inicijativa Most ostaje

Aktivisti i aktivistkinje Most ostaje pozivaju na blokadu rušenja mosta u sredu, od osam ujutro do četiri popodne.

„U sredu blokiramo nezakonito rušenje mosta sa svih strana i tražimo obustavu radova dok ne prođe institucionalna kriza i provere se planske, pravne i građevinske osnove za uništavanje javne svojine“, poručuju iz inicijative i pozivaju sve građane i građanke da dođu svojim automobilom, traktorom ili kamperom na novobeogradsku stranu mosta na jednu od dve lokacije: Stari savski most, novobeogradska strana ili Memorijalni park „Staro sajmište“ – ulaz uz Brankov most.

Podsetimo, Inicijativa Most ostaje nedavno je uputila otvoreno pismo Vladi Republike Srbije u ostavci kojim se zahteva momentalno obustavljanje radova na uklanjanju Starog savskog mosta i stopiranje svih infrastrukturnih projekata koji su dodeljeni kineskim izvođačima bez tendera, zbog sprečavanja nenadoknadive štete i nepovratnog gubitka javne imovine. 

Pored otvorenog pisma, iz Inicijative Most ostaje priložili su i pravnu studiju slučaja „Kako je omogućena međudržavna korupcija“ – koja objašnjava obrazac po kom se pravno „pakuju“ milionski projekti dodeljeni privrednicima iz Kine i zaobilaze važeći propisi Republike Srbije. 

Kako smo ranije pisali na Mašini, 8. februara je obeleženo 100 dana neprekidne terenske borbe za Stari savski most. 

A.G.A.

Prethodni članak

Beograd će ukinuti postojeći depo GSP-a na Novom Beogradu?

Hitna pomoć koja ne pomaže: sistem koji uskraćuje šansu za život

Sledeći članak