Trodnevno okupljanje „Dani socijalnih prava“ odvijaće se desetog, dvanaestog i trinaestog maja u Endžio habu u Beogradu. Organizator, A11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava, želi da okupi sve koji se u svakodnevnom životu i profesionalnom radu zalažu za unapređenje socijalnih i ekonomskih prava i ima ambiciju da ovogodišnja manifestacija bude tek prvi skup takve vrste.
„Nastojaćemo da ‘Dani socijalnih prava’ postanu tradicionalno godišnje okupljanje u maju kada ćemo osmišljavati i razrađivati strategije u borbi sa rastućim društvenim nejednakostima, prekarizacijom rada, nesigurnošću stanovanja, povlačenjem države iz svoje socijalne uloge“, konstatuje se u najavi.
Manifestaciju desetog maja otvara izložba Sanje Knežević i Nikole Radića Lucatija povodom deset godina od prinudnog iseljenja neformalnog romskog naselja „Belvil“. Najvećim iseljenjem u Srbiji 26. aprila 2012. godine izmešteno je preko hiljadu Roma i Romkinja. A11 želi da skrene pažnju na to da su problemi sa kojima se suočavaju pripadnici romske zajednice u ostvarivanju prava na adekvatno stanovanje mahom nerešeni.
Podsetimo, podstandardnih naselja u kojima žive Romi je u Srbiji po zvaničnim statistikama 580, a gotovo polovina su slamovi bez električne, vodovodne i kanalizacione infrastrukture. Zanemarivanje najugroženijih je ujedno i najjasniji pokazatelj nebrige države za stambene potrebe stanovništva koja pogađa i druge socioekonomske kategorije.
Kako su za Mašinu pisali Danilo Ćurčić i Jovana Timotijević, Srbija kao potpisnica Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima i Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima ima obavezu da stvori preduslove za obezbeđivanje sigurnog, pristupačnog i priuštivog stanovanja. Umesto toga, prepuštanjem stanovanja spekulativnom tržištu, došli smo u situaciju da samo 10% stanovništva može da priušti da reši stambeno pitanje, a „domaćinstva sa prihodima iz čak 5 najnižih decila potrošnje ne mogu da pristupe ni maksimalno subvencionisanom zakupu stana, čak i kada svedu ostale troškove života na minimum“.
U četvrtak, dvanaestog maja, A11 će predstaviti svoj godišnji izveštaj o stanju ekonomskih i socijalnih prava u Srbiji.
„Predstavljanje izveštaja o stanju ekonomskih i socijalnih prava u Srbiji koji je pripremila Inicijativa A11, prilika je da se podsetimo sistemskih prepreka u ostvarivanju ovih prava, kao i da ukažemo na neke od novih praksi koje su nastale nakon izbijanja pandemije korona virusa, a koje dodatno otežavaju ili onemogućavaju najugroženije građane i građanke da ostvare garantovana ljudska prava“, navodi se u najavi.
„Dani socijalnih prava“ završavaju se trinaestog maja razgovorom o regionalnim perspektivama ekonomskih i socijalnih prava u kom će učestvovati Marigone Drevinja iz Institut za socijalne politike „Musine Kokalari“ (Priština), Martina Markolović iz Akcije za ljudska prava (Podgorica), Sara Lalić, predstavnica Centar za mirovne studije (Zagreb), Sandra Kasunić iz Sindikat radnika u organizacijama civilnog društva „Skupa“ (Zagreb) i Danilo Ćurčić iz A11. Razmena iskustava na ovoj panel diskusiji trebalo bi da pomogne u osmišljavanju mogućih strategija otpora i borbe protiv dominantnih politika države, u okolnostima u kojima države, umesto da pruže oslonac, odmažu građanima u ostvarivanju njihovih socijalnih i ekonomskih prava.
Podsetimo, Komitet UN za ekonomska, socijalna i kulturna prava je sredinom marta od Srbije zahtevao da poveća ulaganja u ekonomska i socijalna prava građana i kritikovao uticaj mera štednje koje su u Srbiji na snazi od 2014. godine. Nevladine organizacije, uključujući i A11 su prethodno Komitetu dostavile izveštaje koji pokazuju da je Srbija u poslednjih osam godina smanjila ulaganja u zdravstvo, obrazovanje i socijalnu zaštitu, a podigla ulaganje u odbranu, vojsku i policiju, te da gotovo pola miliona ljudi u Srbiji živi u apsolutnom siromaštvu.
I.K.