U Beogradu je održan protestni marš povodom 8. marta Međunarodnog dana žena.
Nekoliko stotina učesnica i učesnika protesta se okupilo na Trgu Republike, odakle je započet marš ka Predsedništvu i Vladi Srbije, koji je završio kod Magacina u ulici Kraljevića Marka.
Organizatorke su istakle da se ovog 8. marta maršira za radnice, nezaposlene, žene izbeglice, žene žrtve muškog nasilja i femicida, lezbejke, Romkinje i žene sa invaliditetom.
Uz obeležja organizacija koje su učestvovale u maršu mogle su se videti transparenti sa porukama protiv kapitalizma, patrijarhata i fašizma, kao i parole koje su adresirale pitanja zdravstva, privatizacije, obrazovanja i rada. Ispred Vlade Srbije kolona se zaustavila i otpevana je Ženska Internacionala.
Skup su organizovale Mreža žena protiv nasilja, Romska ženska mreža, Mreža žena u crnom, Rekonstrukcija Ženski fond i Levi samit Srbije. Međutim, i pored dobre organizacije primećujemo da je održavanje protesta tokom radnog vremena sprečilo mnoge zaposlene da učestvuju.
O kontekstu u kojem je protest održan govori i činjenica da su samo dan ranije, Srpska pravoslavna crkva i ekstremno desničarska organizacija SNP 1389 okupile manju grupa ljudi i zahtevale hitnu kriminalizaciju ženskog prava na abortus.
U svetlu toga važno je pomenuti i jedan manji incident na današnjem protestu. Naime na učesnice marša je u ulici Gavrila Principa s jednog prozora bačeno nekoliko jaja.
Da razloga za protest ima sasvim dovoljno svedoče i podaci Mreže žena protiv nasilja prema kojima je tokom 2016. godine u Srbiji u porodično-partnerskom okruženju ubijeno trideset tri žene. Naposletku, nasilnu smrt mnogih žena iz najmarginalizovanijih grupa, kao što je romska zajednica, mediji propuste evindentirati.
O potlačenosti žena na radnom mestu slikovito govori i podatak da u Srbiji jaz između plate žena i muškarca iznosi 11%, što znači da prosečni muški zaposlenik do 23. novembra zaradi koliko njegova koleginica za celu godinu (ovo istraživanje ne uključuje i inače neplaćeni kućni rad).
Sve učestalija mobilizacija najotvorenijih mizoginih snaga unutar političkog mejnstrima, bilo da je reč o predsedniku SAD-a, ruskoj Dumi ili vladi Poljske, ukazuje na opravdanost mnogih poruka s današnjeg beogradskog protesta, koje su kapitalizam definisale kao antipod ženskom oslobođenju. Upravo je 8. mart mnogo puta u skorijoj istoriji poslužio kao povod za borbu protiv političko-ekonomskog uređenja koje opstaje zahvaljujući podređenom položaju žena.