Sindikat se u javnom pismu obratio premijerki Ani Brnabić, ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru i v.d. direktorki Fonda za zdravstveno osiguranje Sanji Radivojević Škodrić za zahtevom za organizovanje hitnog sastanka na kojem bi pronašli rešenje za zaustavljanje trenda privatizacije javnih apoteka.
U ovoj rečenici se može sažeti stav sindikata koji, kako se navodi u njihovom pismu, još od 2012. godine kada je omogućeno izdavanje lekova na recept i privatnim apotekama, što je dovelo do neravnopravne tržišne utakmice vodi aktivnosti na očuvanju državnih apoteka.
„Efekat privatizacije državnih apoteka tokom epidemije, pretećih zdravstvenih kriza i uopšte, je poguban po svako organizovano društvo, jer zdravlje nije roba. Vlasnici privatnog kapitala otvaraju apoteke u mestima u kojima mogu da ostvare profit, a ne zbog opšteg interesa – zdravstvene zaštite stanovništva, čime je deo građana ugrožen“, rekao je za Mašinu Mihailo Govedarica, sekretar Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti.
Naš sagovornik ističe da su posebno ugroženi građani u seoskim područjima pošto privatnici nemaju interes da u tim mestima otvaraju apoteke, tako bi gašenjem ili privatizacijom apotekarskih ustanova ljudi na selima ostali bez mogućnosti snabdevanja lekovima u svojim sredinama.
„Dodatni problem je što državne apoteke moraju da sprovode proces javne nabavke, što ih znatno usporava pri nabavci neophodnih medikamenata i medicinskih sredstava, što u privatnom sektoru nije slučaj, pa korisnici usluga odlaze u one apoteke gde mogu brže pribaviti deficitaran lek“, kaže Govedarica.
Mašina je već pisala o potencijalnoj privatizaciji Apoteke Beograd kao i inicijativama koje se tome protive. Apotekarska ustanova u Novom Sadu je 2019. godine stavljena pod petnaestogodišnju koncesiju što je i model koji beogradske vlasti žele da primene. Nedavno se slično desilo i u Subotici kao i u drugim manjim mestima.
M.M.