U opštini Rekovac, nedaleko od Kragujevca, meštani već preko dve nedelje danju i noću stražare ispred parcele na kojoj firma Balkan mining and minerals planira istražnu bušotinu. U pitanju bi bila treća istražna bušotina u ovom kraju, a građani predvođeni udruženjem nEKO brine za Levač odlučni su u nameri da to ne dozvole.
Rudarsko preduzeće Balkan mining and minerals je 27. septembra objavilo da će odložiti radove na istražnim bušotinama u opštini Rekovac. Kao razlog za to, ipak, ne navodi neslaganje sa lokalnim stanovništvom, već incident u kom je povređen radnik međunarodne kompanije za rudarenje bakra i zapaljena oprema vredna pola miliona evra. Radi se o incidentu na planini Starica, u kom je zapaljena oprema Ziđina, a za koji su ova kompanija i ministarka rudarstva optužili aktiviste.
Balkan mining and minerals navodi i da su se na društvenim mrežama pojavile „potencijalno zapaljive“ objave u vezi sa njihovim projektom, te da nameravaju da sprovedu istragu radi procene rizika za njegov nastavak, a da u cilju produžetka radova kontaktiraju Vladu Srbije i organe reda. U saopštenju se tvrdi i da preduzeće raspolaže potrebnim dozvolama, da nameravaju da nastave istraživanja i da će sve potrebne bušotine izvršiti do kraja trećeg kvartala sledeće godine.
„Oni su svoje akcionare obavestili da se privremeno povlače iz Rekovca aludirajući na situaciju na Starici i ne pominjući da u Rekovcu prema tim aktivnostima već godinu i po dana postoji veliki otpor“, kaže za Mašinu Marica Živanović Poljo iz Udruženja nEKO brine za LEvač.
„Pritom, pozivaju se na to da imaju sve dozvole i rade sve po zakonu, a nije baš tako. Oni bušotinu planiraju da izvedu na poljoprivrednom zemljištu, izvršili su apsolutnu seču šume, uzurpirali su put između regionalnog puta i parcele, pokušali su da naprave pristupni put koji ne bi smeli da rade bez adekvatnih dozvola… Nisu prijavili radove – ili bar mi nismo uspeli da dođemo do informacije da su ih prijavili. Tu ima sijaset nepravilnosti“, naglašava Živanović Poljo.
Podsetimo, u okolini Valjeva je rudarskoj firmi Euro Litijum Balkan inspektorat Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nedavno eksplicitno zabranio korišćenje poljoprivrednog zemljišta u nepoljoprivredne svrhe, u skladu sa slovom zakona, ali i u jednom od prvih rešenja ovog tipa u Srbiji.
Na to da u radu Balkan mining and mineralsa u Levču ima nepravilnosti, a pritom nema svih dozvola, ponovo upozorava i Savez Ekoloških Organizacija Srbije – Znamo da ne damo – SEOS.
„Kažu da su radili sve po Zakonu i imaju sve dozvole, a nisu spomenuli da su zastrašivali meštane pretnjama da će ih tužiti za odštetu od po 140 000 evra zato što su, navodno, zbog njih pretrpeli štetu u poslovanju i na berzi. Prevarom su došli do saglasnosti vlasnika parcele na prethodnoj lokaciji u selu Dragovo, govoreći mu da ne traže litijum nego bor i da se predsednik opštine složio sa tim. Napravili su fiktivni ugovor sa vlasnikom parcele u Sibnici gde su nekonkuretnom cenom obesmislili pravo preče kupovine“, piše u objavi SEOS-a na društvenim mrežama.
Iz SEOS-a, pored već nabrojanog, podsećaju i na to da je lokalna Skupština Opštine ušla u proceduru izmene i dopune Prostornog plana opštine sa namerom da decidirano zabrani istraživanja i eksploataciju bora i litijuma na svojoj teritoriji, te da je Republičkoj skupštini predata narodna inicijativa za zabranu istraživanja, eksploatacije i prerade litijuma i bora na teritoriji Republike Srbije.
„…Razlog za njihovo povlačenje nisu dešavanja na planini Starici već to što im meštani neće dozvoliti da naprave više ni jednu bušotinu“, stoji u reakciji Saveza Ekoloških Organizacija Srbije. Iz SEOS-a takođe osuđuju to što su iz rudarske kompanije, po njihovoj oceni, pokušali da „lokalne domaćine predstave kao vandale i kriminalce“. Insinuacije da su aktivisti u onlajn prostoru pretili nasiljem na sličan način na društvenim mrežama komentariše i Živanović Poljo:
„Još jednom im poručujemo da su meštani opštine Rekovac na dostojanstven i miran način pokazali otpor ovakvim aktivnostima, bez ikakvih ‘zapaljivih’ poruka i da svoje neuspehe pred akcionarima ne opravdavaju ljaganjem naših domaćina. U saopštenju su zaboravili da napišu da lokalno stanovništvo ne želi nikakve istražne bušotine niti, ne daj Bože, potencijalni rudnik.“
Kako smo već pisali, meštane su na otpor izvođenju istražne bušotine podstakle informacije o šteti po životnu sredinu koju su izazvale neke postojeće bušotine, uključujući one u već pomenutom Valjevu, odnosno u selu Lukavac, gde je firmi Euro Litijum Balkan nedavno zabranjeno korišćenje poljoprivrednog zemljišta. Živanović Poljo za Mašinu kaže da su i Levčani inicirali proces koji bi mogao da dovede do slične zabrane, odnosno nedavno poslali prijave poljoprivrednom i rudarskom inspektoru. Istovremeno, ona naglašava da jedinim trajnim rešenjem smatra poništavanje istražnih prava. Kako pojašnjava, Balkan mining and minerals na teritoriji Rekovca ima dva istražne površine na opštini, od kojih za jednu prava uskoro ističu, dok za drugu važe do 2024. godine.
„Da bi Levčani mirno spavali, treba im dokaz crno-na-belo da su istražna prava povučena“, kaže Živanović Poljo, i dodaje:
„Jedino pravno rešenje je da Ministarstvo poništi istražna prava na teritoriji naše opštine, ali i na teritoriji drugih opština. Jer, nismo samo mi ugroženi: tu je i Jagodina, Pranjani, Dobrinja, Kosjerić. Za sve te predele ista kompanija ima istražna prava.“
Na pitanje da li su meštani dovoljno obavešteni o dešavanjima, Živanović Poljo odgovara da „sigurno u Levču danas ne postoji nijedan čovek koji nije upoznat sa situacijom“, ali da se pre godinu i po dana, kada su istraživanja u Levču počela, ništa nije znalo ni o njima ni o pratećim rizicima:
„Smatramo da je mnogo ranije trebalo da se ljudi obaveste, da im se objasni šta to tačno može da znači za njih, da dobiju prave informacije o slučajevima gde je bilo zagađenja; pa čak i da zagađenja ne bude, šta to tačno znači ako se na nekom prostoru nađe dovoljna količina ruda, da je to zaista put bez povratka ka rudniku.“
Iz nEKO brine za Levač se zato trude da sa građanima dele svoja saznanja, a u to se, po njenim rečima nedavno uključio i lokalni radio.
Udruženje nEKO brine za Levač i Savez Ekoloških Organizacija Srbije su na hitno reagovanje pozvali lokalnu samoupravu i Ministarstvo rudarstva i energetike. U međuvremenu, kako poručuje Marica Živanović Poljo:
„To što je kompanija prijavila ne menja naš stav niti naše aktivnosti. Mi ćemo i dalje motriti na tu parcelu i nećemo odustati.“
I.K.