Ministarstvo poljoprivrede tvrdi da je realizovalo sve mere koje je obećalo poljoprivrednicima

Ministarka poljoprivrede ne prihvata ocenu poljoprivrednika da mere koje je Vlada obećala u maju nisu ispunjene.

Predstavnici sedam udruženja poljoprivrednika okupljenih u Inicijativu za opstanak poljoprivrednika su 29. septembra pregovarali sa ministarkom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelenom Tanasković.

Poljoprivrednici su pozvani na pregovore nakon što su 25. septembra najavili mogućnost da ponovo protestuju. Razlog za sastanak je bio tvrdnja udruženja poljoprivrednika da resorno ministarstvo nije ispunilo obaveze iz sporazuma potpisanog u maju 2023.

Ministarka je, međutim, i na sastanku potvrdila stav ministarstva da su dogovorene mere za ovu godinu realizovane kao i da je isplaćeno 95 odsto subvencija, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede a preneo N1.

(Ne)sporazum o međusobnoj saradnji poljoprivrednika i resornog ministarstva

Podsetimo, udruženja poljoprivrednika okupljena u Inicijativu za opstanak poljoprivrednika su, 22. maja ove godine sa Vladom Srbije potpisala Sporazum o međusobnoj saradnji u oblasti poljoprivrede, odnosno sporazum o ispunjenju zahteva poljoprivrednika. Do potpisivanja je došlo nakon petodnevne blokade saobraćajnica širom Srbije i pokušaja poljoprivrednika da se traktorima pridruže protestima Srbija protiv nasilja, koje je sprečila policija.

Drugu polovinu 2022. i početak 2023. godine je pre toga obeležilo niz propalih pregovora između predstavnika poljoprivrednika i predstavnika Vlade koji su se smenjivali sa protestima. Poljorpivrednici su već godinama nezadovoljni ekonomskom politikom Vlade i partikularnim merama u domenu njihove delatnosti, kao i, konsekventno, socioekonomskim položajem svojih domaćinstava.

Kako za Danas objašnjava predsednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice Miroslav Matković je 29. septembra za Danas prokomentarisao da poljoprivrednike niko nije konsultovao kada je pre dve nedelje izmenjen Zakon o akcizama.

„Oni su odradili izmenu Zakona o akcizama, gde se spominje i mi smo preko medija saznali, a ne od njih, da žele da nam daju refakciju na gorivo. Mi o nikakvim refakcijama nismo ni pričali niti se dogovarali niti potpisali”, objasnio je Matković i dodao da je za poljoprivrednike neprihvatljivo da plaćaju gorivo po punoj ceni a da im se umanjenje vraća naknadno.

Šta je dogovoreno u maju?

Kako je u maju preneo Radio Slobodna Evropa, „Ministarstvo poljoprivrede se sporazumom obavezalo da će povećati osnovne podsticaje za biljnu proizvodnju (po hektaru) sa 9.000 na 18.000 dinara u 2023. godini i podići maksimalnu granicu površine obradivog poljoprivrednog zemljišta od 20 hektara, propisanu za ostvarivanje prava na osnovne podsticaje za biljnu proizvodnju na 100 hektara, počev od prvog januara 2024. godine“.

Povećana je i premija za mleko i podsticaji za kvalitetne priplodne mlečne krave, ukinut deo naknade za odvodnjavanje. Vlada je obećala da će kontrolisati uvoz mleka i mlečnih proizvoda i regulisati tržište uvođenjem kvota za proizvođače, prerađivače i uvoznike mleka.

„Sporazum predviđa i analizu tržišta žitarica i uvođenje takozvanog plavog dizela koji se odnosi na olakšice u iznosu akcize na 100 litara dizel goriva po hektaru, za sve upisane površine u Registru poljoprivrednih gazdinstava“, pisao je RSE.

Sporazumom je u maju definisano i da učesnici protesta neće biti procesuirani.

Ministarstvo poljoprivrede: sporazum je dopunjen

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je u saopštenju izdatom povodom sastanka održanog 29. septembra konstatovalo da je sa poljoprivrednicima postignut dogovor o nekoliko dodatnih tačaka. Jedna od njih je izrada zakona o robnoj berzi, radi koje će već u ponedeljak, 2. septembra, biti formirana radna grupa.

Reagovanje poljoprivrednika se čeka.

I.K.

Prethodni članak

Šta nas čeka na novim izborima?

„Solartehnika narodu“ u Pirotu i na Staroj planini

Sledeći članak